czwartek, 18 kwietnia, 2024
klimatShort News

W Morzu Śródziemnym zanotowano temperaturę powyżej 30 st. C

Może Śródziemne jeszcze się nie gotuje, ale w lipcu zanotowano tam rekordową temperaturę: ponad 30 st. C. Temperatura w atmosferze i temperatura w oceanie działają w tandemie – mówią naukowcy i zapowiadają, że będzie gorzej.

Jak podaje France24 obserwatorium meteorologiczne Keraunos zanotowało 24 lipca wyjątkowo wysoką temperaturę na Morzu Śródziemnym. Tego dnia osiągnęła ona najwyższy do tej pory poziom – 30,7°C. rekord padł u wybrzeży Alistro we wschodniej Korsyce.

25 lipca w zatoce Villefrance-sur-Mer niedaleko Nicei badacz z lokalnego laboratorium oceanograficznego zarejestrował temperaturę 29,2°C.

Co to oznacza dla Morza Śródziemnego i innych mórz?

Naukowcy ostrzegają przed konsekwencjami dla bioróżnorodności czyli powiązanych z ekosystemami morskimi roślin i zwierząt. Globalne ocieplenie to coś więcej niż podniesienie temperatur atmosfery, to również ogrzewanie oceanów. Te zaś w epoce przedindustrialnej wchłaniały 90% ciepła. Jak tłumaczą naukowcy

kiedy w atmosferze pojawi się nadmiar ciepła, ocean spróbuje go wyssać, co może spowodować przegrzanie wody. Ale żeby morze się przegrzało, nie może być wiatru. I taka jest sytuacja na Morzu Śródziemnym w tej chwili – w przeciwnym razie podmuchy wiatru pozwoliłby wodzie na powierzchni zmieszać się z chłodniejszą wodą na dnie i ogólna temperatura by spadła.

Morskie fale upałów zdarzają się nie tylko na Morzu Śródziemnym. Ocean Spokojny, a zwłaszcza jego północna część już została dotknięta tym zjawiskiem.

Morze Śródziemne w latach 2015-2019 stało się uboższe o 50 gatunków zwierząt, właśnie z powodu upałów. 30 st. C w roku 2022 nie powoduje, by zjawisko wymierania kolejnych gatunków stało się odleglejsze.

Zdjęcie Antonio López z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.