piątek, 21 czerwca, 2024
bezpieczeństwobizFresh NewsInternetLekkie czytanietech

Rutube po ataku zostanie „zaraz naprawiony” – TASS

Agencja TASS zapewnia, że rosyjski serwis wideo Rutube zostanie niedługo naprawiony. „Rutube wróci dziś do sieci: prace nad naprawą usługi są w końcowej fazie.” podaje komunikat prasowy.

RuTube to jeden z rosyjskich klonów światowych serwisów, podobnie jak Yandex czy VKontakte. Serwis o marginalnym znaczeniu zyskał na popularności po inwazji Rosji na Ukrainę. RuTube działa od 2006 roku, a od od 2008 roku znajduje się w posiadaniu spółki Gazprom-Media. Od wczoraj nie działa – a stało się tak po ataku hackerskim.

RuTube bez tube

Niewielu jest w Polsce użytkowników, którzy kojarzą RuTube. Nic dziwnego – serwis ten miał do wojny mniej niż jeden procent użytkowników, których ma YouTube.

Od wojny serwis zyskał na popularności, tam bowiem się znalazły materiały banowane na YouTube. A wczoraj administratorzy ogłosili, że serwis padł ofiarą cyberataku. Strona rosyjska twierdzi, że hakerzy uniemożliwili w ten sposób Rosjanom z całego świata oglądanie relacji z obchodów Dnia Zwycięstwa.

Dziś TASS zapewnia, że prace nad przywróceniem usługi platformy wideo po cyberataku są w końcowej fazie. Cytat za Agencją:

RuTube wróci dziś do sieci: prace nad naprawą usługi są w końcowej fazie. Eksperci z jednej z najlepszych rosyjskich firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem byli zaangażowani w wysiłki mające na celu naprawienie szkód wyrządzonych przez atak

Anton Gorelkin, zastępca szefa Komitet Polityki Informacyjnej Dumy Państwowej.

Agencja podaje za Gorelkinem, że platforma zamierza przeprowadzić gruntowny przegląd swojej polityki ochrony infrastruktury. Państwo bowiem potrzebuje silnej ogólnokrajowej platformy do hostingu wideo.

TASS powtarza po oświadczeniach służb technicznych platformy, że osobom trzecim nie udało się uzyskać dostępu do archiwów wideo. Cała biblioteka, w tym zawartość użytkowników, pozostaje bezpieczna, a kod źródłowy nienaruszony. Dziś TASS zapewnia, że przyczyna incydentu pozostaje nieznana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.