piątek, 24 maja, 2024
bizŚrodowisko

Zambia: produkcja rolna vs dzika przyroda. Czy biznes zabije nietoperze?

10 milionów niezwykłych nietoperzy co roku pojawia się w pewnym rezerwacie, zjadając owoce i rozsiewając potem ich nasiona na wielkim obszarze. Teraz jednak to może się zmienić, bo w pobliżu mają powstać ogromne uprawy. Zambia właśnie zastanawia się nad rozwojem nowego biznesu, nie biorąc pod uwagę katastrofalnych skutków dla całego kontynentu.

Plany stworzenia upraw rolnych tuż obok parku narodowego w Zambii mogą mieć wpływ na dziką przyrodę, a dokładnie na siedliska nietoperzy, przemierzających ogromne obszary. Dzięki ich wędrówkom dzika przyroda ma szansę rozwijać się. Czy zambijski biznes wygra z afrykańską ekologią?

Zambia i jej nietoperze

Tuż obok parku narodowego Kasanka w Zambii mają powstać ogromne uprawy pszenicy, soi i kukurydzy. Nowa inwestycja ma zająć ponad 7 000 hektarów w strefie buforowej otaczającej park. Tymczasem nietoperze i ich wielka, coroczna migracja mają kluczowe znaczenie dla Afryki.

Co dla środowiska oznacza planowana inwestycja? W odległości 3 kilometrów od granic parku narodowego zostanie oczyszczony cały teren. Znikną dziewicze tereny, mokradła, zarośla i owoce. To wpłynie na warunki panujące w samym parku.

Miliony niezwykle ubarwionych, jasnych nietoperzy co roku przybywają na wiecznie zielone bagna Parku Narodowego Kasanka w środkowej Zambii. Żerują na owocach – żywią się figami i innymi miejscowymi specjałami, a następnie podróżują daleko, rozsiewając po drodze nasiona, co wpływa na rozwój przyrody nawet setki kilometrów poza Zambią. Nietoperze pochodzą nawet z tak odległych krajów jak Demokratyczna Republika Konga, Sudan Południowy i Tanzania.

Znaczenie dla parku mają też lokalne rzeki, których bieg zostanie uregulowany, gdy powstaną w pobliżu uprawy. Tymczasem zespół rzek ma duże znaczenie dla ich funkcjonowania ekologicznego i społeczno-gospodarczego okolicznych mieszkańców.

Degradacja i wylesianie okolic parku Kasanka oznacza problemy nie tylko lokalne. Zambia, godząc się na inwestycję rolną w pobliżu Kasanki, wpłynie na degradację lasów na wielkich obszarach Afryki.

Rozwój wielkiego biznesu rolnego zniszczy nie tylko populację nietoperzy, przyrodę i klimat, ale i inny rodzaj biznesu – turystykę, stanowiącą główne źródło dochodu dla lokalnych społeczności. Urzędnicy z zarządu parków oraz działacze ekologiczni są zgodni, że choć inwestycja w zambijski przemysł rolny jest potrzebna, to trzeba znaleźć inną lokalizację dla upraw.

Zdjęcie Kasanka.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.