niedziela, 23 czerwca, 2024
COVID19NAUKAzdrowie

O rezygnacji rady medycznej przy rządzie pisze Lancet

Gdy 14.01.2022 r. 13 z 17 członków Rady Medycznej ds. COVID-19 zrezygnowało z pełnionych funkcji, krajowe media szeroko komentowały całe zdarzenie. Parę dni później o zdarzeniu napisał Lancet, jedno z najpoważniejszych na świecie wydawnictw naukowych.

Naukowcy zrezygnowali, mówiąc o braku współpracy ze strony rządu. Komentowali też zjawisko rosnącej tolerancji koronasceptyków i pomniejszania znaczenia szczepień w walce z pandemią.

Lancet komentuje

Lancet komentuje to następująco:

Polska ma jeden z najwyższych na świecie współczynników umieralności na COVID-19 na mieszkańca, z ponad 100 000 zgonów z powodu tej choroby. Wskaźnik szczepień wynoszący 56%, na dzień 18 stycznia, pozostaje w tyle za średnią UE wynoszącą 69%. W opublikowanych w zeszłym roku przez Warszawski Uniwersytet Medyczny badaniach na temat stosunku Polaków do szczepień przeciwko COVID-19, co trzecia osoba w wieku 18–65 lat zadeklarowała, że ​​nigdy nie zaszczepi się przeciwko COVID-19. Takie stanowisko szczególnie dominuje na obszarach wiejskich kraju, gdzie rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość ma silne poparcie.

Lancet

Dalej czytamy, że lekarze i eksperci wielokrotnie podkreślali słabe egzekwowanie działań mających na celu zatrzymanie rozprzestrzeniającej się pandemii. Rząd – według wypowiedzi rezygnujących z pracy dla rządu ekspertów – od wielu miesięcy miał coraz bardziej ignorować zalecenia naukowców. Niektórzy politycy zaczęli wypowiadać się w tonie podważającym sens działań antypandemicznych.

W połowie 2021 r. w Polsce zaczęły nasilać się nastroje antyszczepionkowe. Rząd zaś pozostał wobec nich bierny. Według jednego z naukowców, dr Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Infekologów, działo się tak, ponieważ politycy nie chcieli stracić poparcia wśród wyborców sympatyzujących z ruchami antyszczepionkowymi.

Lancet pisze też o wypowiedzi kurator Barbary Nowak, której mimo nacisków środowisk naukowych, nie zwolniono po tym, jak powiedziała, że: ​​

szczepionki przeciwko COVID-19 są „eksperymentem”.

Lancet

Lancet podkreśla, że reakcja rządu na rezygnację naukowców z prac w radzie medycznej jest niepokojąca. Pismo cytuje komentarz rządowy w tej sprawie.

Rolą rządu jest podejmowanie decyzji w oparciu o różne stanowiska ekspertów — Rady Lekarskiej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów dotkniętych epidemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.