niedziela, 23 czerwca, 2024
dziecikobietyzdrowie

Pierwsza dama napomina pielęgniarki, by nie wspierały aborcji

Pierwsza Dama, przemawiając podczas uroczystości zakończenia nauki w jednej ze szkół pielęgniarskich, zapomniała młode pielęgniarki, by te nie postępowały nieprofesjonalnie. Troską Pierwszej Damy było to, by pielęgniarki nie sprzyjały praktykowaniu aborcji, która jest zakazana przez konstytucję. Mniej mówiono o zdrowiu kobiet i warunkach pracy pielęgniarek. A rzecz się miała w Ugandzie.

Janet Kataaha Museveni jest Pierwszą Damą, żoną prezydenta Ugandy, Yoweri Museveni. Ponadto stoi na czele Ministerstwa Edukacji i Sportu. Jest fundatorką stowarzyszenia Uganda Women’s Effort to Save Orphans (Wysiłki Kobiet Ugandyjskich na Rzecz Ratowania Sierot. Wspiera także ruch świadomości HIV/AIDS, którego jednym z celów jest propagowanie abstynencji seksualnej jako najwłaściwszego sposobu walki z AIDS.

Pierwsza Dama napomina

Jak podaje ugandyjski serwis New Vision, Pierwsza Dama na opisywanej uroczystości napominała pielęgniarki, by nie ulegały pokusom wspierania aborcji. Aborcja jest sprzeczna z ugandyjską konstytucją – akcentowała Museveni. W Ugandzie ciąże nieletnich są dużym problemem. Pielęgniarki, jak ujęła to minister, mogą być namawiane na wykonywanie nielegalnych zabiegów. „Tylko wtedy, gdy postępujesz właściwie, możesz otrzymać błogosławieństwo od Pana” – podkreślała w przemówieniu Museveni.

Według przewodniczącej rady szkoły, w której gościła Pierwsza Dama, pielęgniarka winna postrzegać swój zawód nie jako pracę zarobkową, a służbę zapewniającą pacjentowi najlepszą możliwą jakość życia.

Wchodzące w zawód kobiety przestrzegano, by zachowywały najwyższe standardy zawodowe.

Moralność rządowa

W Ugandzie brakuje antykoncepcji, aborcja zaś jest nielegalna. Państwo troszczy się o moralność, karząc m.in. artystów, jeśli ci lansują zachowania nielicujące z państwową moralnością. Propagowanie abstynencji jako najlepszego sposobu na unikanie HIV sprawia, że kobiety w Ugandzie nie mogą decydować swobodnie o swoich prawach reprodukcyjnych.

Nastolatki często zmuszana się do rozpoczynania życia seksualnego w relacjach z dojrzałymi mężczyznami, wśród których króluje przekonanie, że seks z dziewicą zapobiega AIDS. Społeczeństwo jest edukowane w kwestii zawodności prezerwatyw jako zabezpieczenia przed chorobą, w związku z tym są one stosowane niechętnie. To z kolei dodatkowo wpływa na ilość niechcianych ciąż, w tym ciąż nastolatek.

Zdjęcie Portraitor Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.