poniedziałek, 20 maja, 2024
bezpieczeństwobizLekkie czytanieShort News

Ostrożny oszust działa dłużej. Kradła przez 7 lat, ukradła milion dolarów

Milion dolarów to sporo, ale gdy rozłoży się tę kwotę na 7 lat, to na rok przypadnie około 140 tysięcy. Mniej więcej tyle co roku ostrożnie kradła ze sklepów mieszkanka Atlanty. Ostrożność pozwoliła jej okraść prawie 300 sklepów.

Inicjatorką procederu była 38-letnia Cyianna Ashley Woods z Atlanty, która uznała, że dobrym sposobem na zarabianie będą stosunkowo niewielkie oszustwa w sklepach. Okradała markety w rodzaju Wallmartów i szło jej to całkiem dobrze. Kluczem do sukcesu była ostrożność – do czasu.

Jak ukraść milion dolarów?

Sposób na oszustwo był prosty, Cyianna ze wspólnikiem posługiwała się podrobionymi czekami bankowymi, realizując je w sumie w ponad 300 sklepach Walmart w 24 stanach. W sklepach o sporych obrotach, obsługujących co dnia setki klientów, kolejna para płacąca za zakupy czekami, nie wzbudzała podejrzeń. Czeki wyglądały na prawdziwe, choć ostatecznie okazywały się fałszywkami.

Para za czeki nabywała m.in. karty podarunkowe, starając się potem wprowadzić je do obrotu. Uważne kradzieże, dbałość o niewzbudzanie podejrzeń – to wszystko pozwoliło złodziejom działać przez 7 lat. Jednorazowa kwota oszustwa mogła wynosić na przykład około 3 tysięcy dolarów. To suma spora, ale nie taka, która obudzi czujność kasjera.

Koniec sprawy jednak nie jest optymistyczny dla oszustów. Prócz kar więzienia złodziejom sąd nakazał wypłacić 923.915 dolarów odszkodowania.

Cały proceder wykorzystywał możliwość realizowania transakcji nie wymagających uwierzytelniania. Czeki, choć coraz rzadziej używane, wciąż są w użyciu – i jak widać mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez oszustów.

Zdjęcie jimarojfm z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.