piątek, 21 czerwca, 2024
bezpieczeństwoprawospołeczeństwo

Szwajcaria daje policji uprawnienia do aresztowania dzieci bez zgody sądu

W ostatnim referendum Szwajcarzy zgodzili się, by dać Policji Federalnej daleko idące uprawnienia w walce z tak zwanymi „potencjalnymi przestępcami terrorystycznymi”. Przestępcą- terrorystą w Szwajcarii może być nawet 12-latek. Czy Szwajcaria boi się terroryzmu?

Amnesty Switzerland alarmuje już w kilka godzin po podsumowaniu wyników referendum w sprawie bezpieczeństwa. Według organizacji Szwajcarzy popełnili błąd, zgadzając się na przyznanie policji szczególnych uprawnień w zakresie bezpieczeństwa. Na co tak naprawdę zgodziła się Szwajcaria?

Szwajcaria walczy z potencjalnym terroryzmem

Według lokalnej agendy Amnesty International zmiany w prawie, na które zgodziła się ostatnio Szwajcaria, zapewniają policji rozległe i na ogół nie podlegające kontroli uprawnienia do nakładania surowych sankcji na tak zwanych „potencjalnych przestępców terrorystycznych”. Amnesty twierdzi, że nowe uprawnienia mogą być wykorzystywane również do waki z legalnymi akcjami obywatelskimi np. w protestami politycznymi.

Nowe prawo wprowadza niejasno sformułowaną definicję terroryzmu. Władze, które uznają jakiś podmiot za „szerzący strach”, mogą podejmować drastyczne środki rzekomo w celu zapewnienia bezpieczeństwa w państwie. AI zapewnia, że tak się może stać nawet jeśli dany podmiot nie dopuścił się przemocy ani nie popełnił jakiekolwiek przestępstwa.

Co więcej – nawet dzieci w wieku 12 lat są narażone stosowanie środków przymusu przez policję. Osoby niesłusznie podejrzewane o „szerzenie strachu” będą musiały udowodnić, że w przyszłości nie będą stanowić niebezpieczeństwa dla społeczności i państwa.

Jakie działania będzie mogła podejmować szwajcarska policja? Zgodnie z nową federalną ustawą o środkach policyjnych w celu zwalczania terroryzmu (PMT) policja – w większości bez uprzedniej kontroli sądowej i gwarancji należytego procesu – będzie mogła działać wyłącznie na podstawie założenia, że ​​dana osoba może w przyszłości stanowić zagrożenie. Policja, bez zgody sądu, będzie mogła stosować dozór elektroniczny, wydawać, zakazy kontaktu, zakazy poruszania się w określonych miejscach, a nawet prewencyjny areszt domowy wobec osób, które nie popełniły przestępstwa lub nie są podejrzane o przygotowywanie się do popełnienia przestępstwa.

Z wyjątkiem aresztu domowego policja federalna może stosować te środki z własnej inicjatywy i bez zgody sądu. Środki mogą zostać podjęte nawet wobec 12-letnich dzieci, z wyjątkiem aresztu domowego, który można zastosować dla dzieci minimum od 15 roku życia.

Według obserwatorów decyzją, jaką podjęli Szwajcarii w ostatnim referendum, jest błędna. Wynika z – jak cytuje thelocal.ch – z wprowadzenia w błąd Szwajcarów co do tego, do kogo można zastosować prawo oraz w sprawie jego prawdopodobnej skuteczności. Nils Melzer, specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur, określa nowe prawo jako najbardziej nieprofesjonalną, nieskuteczną i niebezpieczną ustawę antyterrorystyczną na świecie.

W tym samym referendum Szwajcaria odrzuciła też projekt zakazu stosowania pestycydów w kraju.

Grafika Clker-Free-Vector-Images, Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.