czwartek, 18 lipca, 2024
Bez kategorii

Medycy protestują przeciwko brakom personelu. W Grecji

Nie tylko w Polsce medycy protestują przeciw polityce zatrudnienia w systemie opieki zdrowotnej. W Grecji personel medyczny zgłasza podobne problemy: bo ludzi w zawodach medycznych jest za mało i są niewłaściwie wynagradzani.

Około 500 medyków demonstrowało ostatnio w Atenach. Mówili o niedoborach personelu i problemach z wynagrodzeniami.

Greccy medycy protestują

Demonstranci przeszli obok greckiego parlamentu w kierunku ministerstwa zdrowia. Pracownicy medyczni chcą znaleźć się na liście zawodów, które otrzymują w Grecji dodatkowe wynagrodzenie za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Protestują przeciwko rządowym planom, mających na celu zmuszenie ich do pracy w nadgodzinach, przy jednoczesnym lekceważeniu praw pracowniczych. Sprzeciwiają się odsuwaniu od pracy osób niezaszczepionych, twierdzą, że pogłębia to tylko problem braków kadrowych.

Szczepienia w Grecji są obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia oraz osób pracujących w domach opieki. Protestujący deklarowali się jako popierający szczepienia, ale podkreślali, że powinny być one dobrowolne.

W obliczu rosnących infekcji i niechęci wielu do szczepień, rząd wprowadził szereg zachęt i kar, aby zachęcić Greków do wykonania szczepień przeciwko COVID-19. Nieco ponad 60% populacji Grecji, liczącej około 11 milionów ludzi, jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Grecka służba zdrowia ma problemy od dawna

Reformy służby zdrowia w Grecji w ostatniej dekadzie spotkały się z krytyką. Krajowy system opieki zdrowotnej jest – jak pisali w 2019 specjaliści – nękany nierównościami w zakresie zasięgu i finansowania. Pod koniec 2000 roku Grecja wpadła w kryzys finansowy. Opiekę medyczną starano się wzmocnić pakietami ratunkowymi. Chodziło o zabezpieczenie długoterminowej żywotności systemu zdrowia publicznego i sprawiedliwy dostęp do świadczeń. Powstało jednak podejrzenie, że w rzeczywistości system zaczął obumierać.

Z ilością lekarzy jednak nie jest źle w Grecji. Co prawda lekarzy rodzinnych jest mniej niż w większości krajów Unii, bo około 33 na 100 tysięcy mieszkańców. W Polsce tylko 22, ale w Portugalii aż 244, w Holandii 87, a w ubogiej Bułgarii prawie 60. jednak już psychiatrów jest 25 na 100 tysięcy – i to akurat jest wiodący wynik w Europie (w Polsce jest tylko 9 takich specjalistów). Całkowita ilość lekarzy na 100 tysięcy mieszkańców w Grecji to aż 610 (w Polsce 237), co sprawia, że ten kraj wiedzie pod tym względem w UE.

Krytycy systemu jednak podkreślają, że Grecja nie radzi sobie z opieką zdrowotną, zaś problemy z COVID-19 nasilają problem.

Zdjęcie Bokskapet /Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.