sobota, 20 lipca, 2024
Fresh News

Polska Akcja Humanitarna na granicy polsko-białoruskiej

Polska Akcja Humanitarna rozpoczyna akcję pomocową na granicy polsko-białoruskiej. Działania będą prowadzone wspólnie ze Stowarzyszeniem Tratwa. Organizacja przyjmuje wpłaty.

W komunikacje PAH czytamy, że pomoc humanitarna będzie przekazywana przez obie organizacje na terenach Polski, nieobjętych stanem wyjątkowym PAH będzie przekazywać środki miejscowo działającym podmiotom.

Polska Akcja Humanitarna działa na miejscu

Wraz z partnerami, którzy już wspomagają migrantów na granicy polsko-białoruskiej PAH:

  • dostarczy żywność i wodę,
  • zapewni materiały opatrunkowe i koce ratunkowe,
  • rozdystrybuuje ubrania, koce, śpiwory i termosy.

Dodatkowo Polska Akcja Humanitarna zamierza współpracować z ośrodkami dla cudzoziemców (otwartymi i zamkniętymi), aby, razem z rosnącymi potrzebami, zapewniać im najpotrzebniejsze produkty. Podmiot pokryje także niezbędne wydatki cudzoziemców, w tym wizyty lekarskie dla mieszkańców ośrodków.

W związku z dynamiczną sytuacją i zmieniającymi się potrzebami będziemy na bieżąco informować o prowadzonych działaniach.

PAH

Zagrożenie na granicy

Sytuacja, która wynika interwencji PAH, ma miejsce na granicy polskiej od sierpnia bieżącego roku. Już wcześniej o działaniach rządu Łukaszenki, skierowanych wobec państw sąsiadujących z Białorusią, mówiło się jako o wojnie hybrydowej.

Początek obecnego konfliktu z Białorusią wskazuje się na 4 sierpnia. Tego dnia w Kijowie odkryto zwłoki białoruskiego dysydenta, Witaliego Sziszowa, powieszonego w miejskim parku. Tego samego dnia władze Białorusi oskarżyły litewskich pograniczników o pobicie na śmierć irakijskiego imigranta. Od tego momentu Łukaszenko zachęca obywateli krajów takich jak Iran, Somalia czy Kongo do podróżowania przez Białoruś do Europy Zachodniej. Unia podziela opinię sąsiadów Białorusi, że wykorzystywanie emigrantów jest atakiem. Atak ten ma paraliżować sąsiadów i zagrozić w ten sposób Unii Europejskiej. Imigrantów wykorzystuje się jako broń.

Dla ludzi, których używa się w tak bezwzględny sposób oznacza to drogę bez powrotu granicę Białorusi. Od wielu tygodni na polskiej granicy tkwią bez nadziei na sensowne rozwiązanie migranci z krajów Afryki i Azji, biedząc się z głodem, chłodem i chorobami. Niezbędna jest pomoc, by mieli co jeść, pić, nie chorowali i nie umierali. Niestety, już zanotowano zgony.

Dlatego też PAH wkracza, by wspomóc partnerów społecznych w sytuacji kryzysowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.