niedziela, 23 czerwca, 2024
bizCOVID19prawo

Brak maseczki potraktowany jako utrudnianie prowadzenia działalności gospodarczej

Kobieta została skazana za brak maseczki w sklepie, a sąd uznał to za utrudnianie prowadzenia działalności gospodarczej. Rzecz się miała w Los Angeles.

Marianne Campbell Smith w sierpniu ubiegłego roku weszła do jednego z kalifornijskich sklepów bez maseczki. Poproszono ją o założenie jej, a ta odmówiła. Odmówiła też opuszczenia sklepu. Sprawa sądowa ciągnęła się aż do 20 października br. Sąd uznał jej postępowanie za utrudnianie działalności gospodarczej przedsiębiorcom a innym kupującym – zakupów.

Kara za brak maseczki

Smith długo przedstawiała sądowi swoje racje, argumentując, że maska ogranicza wolności obywatelskie. W krytycznym dniu, w sklepie, w którym ją zatrzymano, znosiła okrzyki dotyczące rządowego spisku, przepychała się przez tłum, zaczepiała klientów i przeszkadzała załodze sklepu w pracy.

Sąd uznał, że taka postawa jest sprzeczna z zasadami wolności – utrudnia bowiem normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Sprawa – jak wyjaśniał prokurator – dotyczyła więc nie zamachu na wolności kobiety, a praw prywatnej firmy i pracowników. Przedsiębiorca i jego ludzie po prostu próbowali zastosować się do aktualnych przepisów. Prokurator podkreślał, że właściciel sklepu miał prawo ustalać dowolne zasady postępowania w swoim przedsiębiorstwie, w tym brać pod uwagę rządowe zalecenia sanitarne. Postępowanie pani Smith było więc w jego oczach naruszeniem wolności innych osób.

Smith w toku postępowania zmieniła swoją linię obrony, twierdząc, że po prostu była w sklepie po zakupy, a nie by protestować. Świadkowie jednak zeznawali, że 57-latka zrobiła z pobytu w sklepie demonstrację o charakterze politycznym. Pracownicy prosili ją o opuszczenie sklepu, ta jednak odmówiła. Ostatecznie została wyprowadzona przez policję.

Marianne Campbell Smith została ostatecznie skazana na 40 godzin prac społecznych i rok nadzoru. Sędzia nakazał jej również zapłacić 200 dolarów grzywny. Podczas odczytywania wyroku Smith musiała nosić na twarzy plastikową przyłbicę, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami.

COVID-19 w LA

W dniu rozprawy pani Smith w Los Angeles odnotowano 1267 zachorowań. W ciągu całej pandemii w LA zachorowało 1,48 milionów osób. Zmarło ponad 26 tysięcy osób, a całej Kalifornii – 71 tysięcy. W okresie, w którym pani Smith wdała się w spór ze sklepem w sprawie maseczek, ilość zachorowań była na tym samym poziomie co obecnie. W szczycie pandemii było prawie 30 tysięcy zachorowań dziennie, tj. mniej więcej tyle, ile w najgorszym okresie w całej Polsce.

Zdjęcie Gabriele Lässer from Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.