poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
bizŚrodowisko

Rekiny zabija się, by produkować ekskluzywne kosmetyki

Rekiny nie są już masowo zabijane dla pozyskiwania z nich płetw lub mięsa. Teraz chodzi o rekini olej, który ma stanowić składnik ekskluzywnych kosmetyków. To zwierzęta, które istnieją od 400 milionów lat. Mogą przestać istnieć.

Rekiny przetrwały wielkie masowe wymierania gatunków. Gdy w końcu permu wyginęło 95 procent wszystkich gatunków, przeżyły bez problemu. Niestraszne okazały się im uderzenia asteroid, poradziły sobie z globalnym ociepleniem, globalne ochłodzeniem i innymi zjawiskami morderczymi dla innych zwierząt.

A teraz mierzą się z konkretnym zagrożeniem.

Rekiny i zupy

Wygląda na to, że ludzie są główną przyczyną współczesnego wymierania rekinów. Co roku w wyniku działalności człowieka giną dziesiątki milionów rekinów.

Rekiny postrzegane są jako bezwzględne, krwiożercze drapieżniki morskie, podczas gdy w rzeczywistości to człowiek przejął ich rolę. Znana jest praktyka łowienia rekinów dla płetw. Bywa, że reszta zwierzęcia nie interesuje łowców – odcinają płetwy i wyrzucają rybę za burtę. Zupa z płetw rekina ma być wyjątkowym przysmakiem, ma mieć właściwości zdrowotne. Najwyraźniej jednak nie dla rekina.

Płetwy rekina osiągają cenę aż 1100 dolarów za kilogram. Zatrzymywanie reszty ryby jest nieopłacalne dla wielu rybaków.

Takie praktyki są nie tylko okrutne – wpływają również na zmniejszenie się populacji rekinów. Ze względu na powolny wzrost i niski wskaźnik reprodukcji rekiny są bardzo podatne na wyginięcie, a wielu gatunkom rekinów trudno jest odbudować populację tak szybko, jak maleje. Wiele gatunków rekinów jest obecnie zagrożonych z powodu odcinania płetw, w tym rekin młot i młota gładkiego. Tylko te dwa gatunki zabijane są w ilościach nawet do 2,7 miliona sztuk rocznie. Populacja niektórych rekinów zmniejszyła się o 60- 70% z powodu połowów.

…i kremy

Kolejne zagrożenie to łowienie tych ryb dla skwalenu z wątroby rekina. Ten tłuszcz pozyskiwać można też bez problemu z oliwek, amarantusa lub dyni, ale odpowiednią opinię „najlepszego” środka ma oczywiście skwalen rekini. To on używany jest jako lek i on jest składnikiem ekskluzywnych kosmetyków odmładzających. Skwalen ma być niemalże panaceum na wszystko. Sektor kosmetyczny był głównym konsumentem skwalenu zwierzęcego. Jeden na pięć kremów zawiera produkty z rekina. Korzystają z niego takie marki jak Bliss, IOMA, czy Haba.

Z rekina używa się też skóry, chrząstki i całej wątroby, zachwalając konsumentom te preparaty jako wyjątkowej jakości i skuteczności. 60 gatunków rekinów głębinowych jest poławianych dla ich wątroby, z których 26 znajduje się na liście gatunków zagrożonych i krytycznie zagrożonych IUCN. To zagraża całym ekosystemom morskim.

Zdjęcie PIRO4D / Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.