czwartek, 18 kwietnia, 2024
COVID19InternetNAUKAzdrowie

Szwajcarski „Nobel” trafia do terapeuty pracującego online

Nagroda naukowa, szwajcarski „Nobel” trafi w tym roku do terapeuty, który wyspecjalizował się w pracy online. Thomas Berger stworzył cyfrowe narzędzia terapii, dzięki którym umożliwił zapobieganie i leczenie zaburzeń psychicznych w sposób zdalny.

W nieprzyjaznych warunkach narzuconych przez pandemię COVID-19 osoby chore psychicznie i w głębokich kryzysach emocjonalnych wydawały się być pozbawione pomocy bez tradycyjnie ujętej terapii. Psycholog Thomas Berger zbadał i empirycznie potwierdził skuteczność internetowych metod leczenia. Dzięki swej pracy otrzyma wkrótce nagrodę w wysokości 250 000 CHF (około 272 000 USD).

Szwajcarski „Nobel” dla psychologa

Psychologa Thomasa Bergera uważa się za pioniera psychologii internetowej. Berger zbadał, w jaki sposób aplikacje i strony internetowe mogą pomóc w leczeniu problemów ze zdrowiem psychicznym.

Thomas Berger jest profesorem psychologii na Uniwersytecie w Bern. Naukowiec od kilku lata bada, jak używać nowych technologii w w zapobieganiu i leczeniu problemów i zaburzeń zdrowia psychicznego. Programy, które opracowuje Berger, zdają egzamin w terapii zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń snu. Używa się też ich skutecznie w problemach po chorobie i w separacji. Nowe metody pokonały wiele barier, pojawiających się w tradycyjnym leczeniu, jednak w pełni swoją skuteczność ujawniły w obliczu pandemii.

Berger opracował formułę terapii hybrydowej, które są połączeniem leczenia tradycyjnego oraz nowych metod internetowych. Obecnie naukowiec opracowuje aplikację, mającą na celu zapobieganie samobójstwom. Trwają też prace nad aplikacjami, które mają ułatwić dotarcie do trudno dostępnych grup, takich jak uchodźcy.

Zdjęcie Gerd Altmann /Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.