środa, 22 maja, 2024
bizFresh Newsspołeczeństwo

Alkohol w Szwecji – nadchodzi ostrożna rewolucja

Zagadnienie „alkohol w Szwecji” to kwestia wzbudzająca wiele emocji. Oficjalnie Szwedzi bardzo restrykcyjnie podchodzą do sprzedaży alkoholu i dbają o to, by używka ta nie była promowana, a jej kupno nie było ułatwiane. Tymczasem państwowa sieć monopolowa Systembolaget przymierza się do otwarcia dwóch samoobsługowych sklepów. To rewolucja, choć bardzo niewielka.

Państwowa sieć monopolowa Systembolaget ogłosiła, że według badań wielu klientów chce łatwiejszego zakupu alkoholu. Wyodrębnione i pozbawione reklam sklepy monopolowe mają być – na początek w dwóch lokalizacjach – zastąpione stanowiskami samoobsługowymi. Sprawdzanie, czy klient jest pełnoletni, ma się odbywać automatycznie.

Czy łatwo kupić alkohol w Szwecji?

W Polsce alkohol można kupić nawet na stacjach benzynowych i to przez całą dobę. Równie nieskrępowany dostęp do alkoholu mają konsumenci w Niemczech czy we Francji. Tymczasem w Norwegii alkohol można kupować tylko w nielicznych sklepach monopolowych, czynnych w ściśle określonych godzinach.

Podobne zasady jak w Norwegii obowiązują u jej południowego sąsiada – w Szwecji. Sklepy Systembolaget to sieć państwowa. Placówki otwarte są w dni powszednie od 10 do maksymalnie 20 (w zależności od wielkości miasta), a w soboty od 10 do 14 lub 15. W godzinach nocnych lub w niedzielę alkohol nie jest dostępny.

O ile Systembolaget w internecie oferuje sporo wiedzy na temat dostępnych w sklepach alkoholi, o tyle na miejscu, w placówkach handlowych nie ma żadnych zachęt, reklam ani doradztwa.

Mimo, że za granicą szwedzki turysta z radością korzysta z dostępności alkoholu przez cała dobę, to polityka państwa w kwestii alkoholu w ich kraju jest przez Szwedów popierana. Popierana – ale jednak Systembolaget zamierza wprowadzać pewne zmiany.

Samoobsługa

Sklepy monopolowe w Szwecji działają w systemie samoobsługowym. Klient, po ewentualnym sprawdzeniu dokumentu tożsamości, wchodzi do sklepu i wybiera alkohol. Jeśli ma wątpliwości codo wyboru, może zapytać sprzedawcę. Sprzedawcy jednak nie wolno doradzać, chyba że klient tego zażąda. Kasa nie jest samoobsługowa – do tej pory zawsze był przy niej kasjer i w razie potrzeby ponownie sprawdzał dokument tożsamości.

Teraz w dwóch sklepach kasa będzie samoobsługowa, a obsługa będzie tylko w gotowości do pomocy. Ewentualne sprawdzanie wieku odbędzie się automatycznie. Systembolaget podkreśla, że chce ufać klientom, że ci zawsze zachowają się odpowiedzialnie.

Zdjęcie Kerstin Riemer /Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.