poniedziałek, 15 lipca, 2024
bezpieczeństwoFresh Newstech

Rosyjski okręt Yantar przy kablach transatlantyckich

Yantar to rosyjski okręt szpiegowski, który w ostatnim czasie zaobserwowano w pobliżu wybrzeży Irlandii. Yantar jest wyposażony w łodzie podwodne oraz systemy sonarowe, dzięki którym może prowadzić dokładne badania wybranych celów. Wygląda na to, że w tej chwili jego celem są transatlantyckie łącza internetowe.

Okręt Yantar w Rosji nazywa się statkiem „specjalnego przeznaczenia” lub „statek oceanograficznym”. Jak pisze branżowy serwis navalnews.com – te określenia to nic innego jak eufemistyczne nazwy jednostki szpiegowskiej. Yantar pracuje pod nadzorem tajnej rosyjskiej Głównej Dyrekcji Badań Podwodnych (GUGI), nadzorującej poczynania rosyjskich okrętów podwodnych.

Teraz Yantar zaobserwowano w pobliżu wybrzeży Irlandii. Co tam robi?

Yantar nadsłuchuje

Rosyjska jednostka ma na wyposażeniu własny okręt podwodny z załogą pr. 16810 „Rus” (AS-37 Rosja). Okręt ten ma możliwość zanurzania się na głębokość ponad 6000 metrów (20 000 stóp). „Rus” jest przewożony przez Yantar i w razie potrzeby wystrzeliwany z luku w prawej burcie. Na rufie Yantara znajdują się dwa dźwigi do wodowania mniejszych łodzi podwodnych i zdalnie sterowanych pojazdów.

Jednostki i pojazdy znajdujące się na wyposażeniu Yantara można wykorzystać do pracy na dnie morskim. Navalnews.com wysuwa przypuszczenie, że taki sprzęt Rosja używa do działań szpiegowskich przy transoceanicznych łączach internetowych. Ponadto Yantar może korzystać ze swoich licznych systemów sonarowych do mapowania dna morskiego i znajdującej się na nim infrastruktury.

Marynarka irlandzka potwierdziła, że wie o pobycie Yantara w pobliżu jej rejonów działania. Okręt namierzono też bliżej wybrzeży Szkocji. W tym rejonie znajduje się łącze celtycko-nordyckie oraz AEConnect-1, który biegnące między Irlandią a Stanami Zjednoczonymi. Jest prawdopodobne, że w pobliżu znajduje się dodatkowa infrastruktura.

Działania Yantara koordynuje GUGI czyli Główna Dyrekcja Badań Podwodnych. GUGI to struktura organizacyjna w rosyjskim Ministerstwie Obrony, niezależna od rosyjskiej marynarki wojennej. Szefem GUGI jest wiceadmirał Aleksiej Burilichev. Na Yantarze uroczyście podniesiono banderę w 2015 roku. Rosyjska marynarka zaprezentowała Yantara jako jednostkę przeznaczoną do badań oceanicznych.

Zdjęcie okładkowe eng.mil.ru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.