niedziela, 23 czerwca, 2024
Fresh NewshistoriakulturaLekkie czytanie

Wrak z Bałtyku to holenderski statek z XVII wieku

Międzynarodowej grupie nurkowej Badewanne udało się ujawnić wiek wraku, który spoczywa na dnie Morza Bałtyckiego. Wrak odkryto w zeszłym roku na głębokości 85 metrów i od tego czasu trwały badania. Kilka dni temu poznano datę zwodowania statku.

Zespół nurków właśnie odsłonił pawęż leżącego na znacznej głębokości wraku. Ukazał się na niej grawer z wizerunkiem łabędzia oraz datą – 1636.

Co więcej wiadomo o historii statku?

Łabędź z XVII wieku

Prawdopodobnie ptak z graweru to łabędź i oznacza on nazwę statku.

Prace przy Łabędziu trwają od roku. Nurkowie dokładnie wymierzyli statek. Zespół nurkowy będzie kontynuował badanie historii wraku wspólnie z archeologami morskimi Minną Koivikko z Fińskiej Agencji Dziedzictwa i Martijn Manders z Agencji Dziedzictwa Kulturowego Holandii oraz archeologiem morskim Niklasem Erikssonem z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Odkrywcy chcą poznać pochodzenie i misję Łabędzia, tożsamość jego załogi i jej losy.

Bałtyk od średniowiecza jest jednym z najważniejszych szlaków handlowych na świecie. W trakcie w XVII wieku kontrolę nad tym handlem przejęła flota handlowa Republiki Holenderskiej. Holendrzy używali statków takich jak odkryty ostatnio Łabędź – trójmasztowców o bardzo pojemnej konstrukcja kadłuba.

Fleuty były często nieuzbrojone, co pozwalało wykorzystać ich ładowność na cele handlowe. Innowacyjne rozwiązania techniczne pozwoliły by na statku pracowała mniejsza załoga, co jeszcze bardziej podnosiło opłacalność handlu. Statek był nowoczesny, bo pomyślano również o załodze, zapewniając jej wspólne pomieszczenia mieszkalne.

Do dziś nie zachowało się wiele takich statków na dnie Morza Bałtyckiego, dlatego odkrywcy do tej pory są zafascynowani swoim znaleziskiem. Nowe odkrycia są świetnym punktem wyjścia do dalszych badań. Rok wodowania statku i odkrycie jego nazwy daje szansę poznania całej jego historii.

Zdjęcia badewanne.fi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.