czwartek, 18 kwietnia, 2024
prawoShort News

Zwolniono z Guantanamo przetrzymywanego bez sądu od prawie 20 lat więźnia

Marokańczyk Abdul Latif Nasser, znany jako „wieczny więzień” Guantanamo, został zwolniony do domu. Mężczyzna był przetrzymywany w Guantanamo przez 19 lat. Sklasyfikowano go jako wrogiego bojownika i uwięziono – bez postawienia zarzutów i bez procesu.

Abdul Latif Nasser został schwytany w Afganistanie podczas walk. Osadzony w Guantanamo, nigdy nie został postawiony przed sądem. Obrońcy praw człowieka już wcześniej interweniowali w jego sprawie. Po raz pierwszy nakazano zwolnienie Nassera w 2016 roku, jednak administracja Trumpa zablokowała jego uwolnienie. Przetrzymywany bez procesu przez prawie 20 lat mężczyzna czekał aż do teraz na wolność.

Więźniowie Guantanamo

Zaledwie kilka dni temu adwokaci Nassera poinformowali, że mężczyzna został zwolniony. Nakazano mu wrócić do domu, do Casablanki, i zjeść posiłek z rodziną. Nakaz wsparło Królestwo Maroka, organizując transport.

Nasser był najdłużej przetrzymywanym w Guantanamo więźniem. Podobny los wciąż jednak dotyczy jedenastu osób.

W Guantanamo w sumie przebywa teraz 39 więźniów. Wśród nich jest wciąż jedenastu tak zwanych wiecznych więźniów, pochodzących z Afganistanu. Nazywani są bojownikami „wroga”, choć wojna w Afganistanie została już zakończona i „wroga” – przynajmniej oficjalnie – nie ma.

Każdy z przypadków badany był od dawna przed rząd federalny. Największym problemem jest to, że więźniowie zostali pozbawieni wolności z pominięciem prawa do sądu.

Zdjęcie fledoux0 /Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.