poniedziałek, 20 maja, 2024
bizFresh Newstech

Chińczycy kupują brytyjskiego producenta video – czyli Tencent kupuje Sumo

Wczoraj pisaliśmy o oskarżeniach, jakie rząd Brytyjski stawia ChRL. Dziś informacja o tym, że Chińczycy kupują brytyjską firmę. Brytyjski producent gier wideo został kupiony przez chińskiego giganta technologicznego Tencent. Bo cyberataki cyberatakami, a biznes biznesem.

Sumo, producent gier video z Wielkiej Brytanii, został właśnie kupiony za niebagatelną sumę za 919 milionów funtów. Kupcem jest chińska firma Tencent, jeden z największych wydawców gier wideo na świecie. Tencent stoi m.in. za sukcesem dwóch gier Fortnite i PlayerUnknown’s Battlegrounds (PubG).

Chińczycy kupują Sumo

Sumo, brytyjska firma z Sheffield, działa z rozmachem. Ma 14 podmiotów kreatywnych w pięciu krajach. Obecne jest nawet w Polsce – dla Sumo pracuje studio PixelAnt z Wrocławia. Firma zatrudnia ponad 1200 osób. Przedstawia się następująco:

Sumo Digital składa się z różnorodnej mieszanki fantastycznych ludzi, chociaż czasami niektóre grupy są nadal niedostatecznie reprezentowane. Pracujemy nad usunięciem przeszkód, które mogą utrudnić tym grupom rozwój kariery w branży gier. Przyjmujemy zgłoszenia od osób niedostatecznie reprezentowanych w branży gier, w tym między innymi BAME, LGBQT +, kobiet, osób niepełnosprawnych fizycznie, osób z problemami neuroodmienności lub zdrowia psychicznego oraz rodziców lub opiekunów.

Nasze środowisko jest zrelaksowane, przyjazne i zbudowane na tym, że każdy członek zespołu ma szansę zabłysnąć i mieć prawdziwy, znaczący wkład w tworzone przez nas gry. Szczycimy się pozytywną atmosferą i towarzyskim zespołem, który regularnie uczestniczy we wspólnych grupach zainteresowań, spotkaniach godzinach pracy oraz po pracy oraz działaniach charytatywnych.

https://www.sumo-digital.com/about

Sumo jest wydawcą gier wideo takich jak: Hotshot Racing, Sackboy: A Big Adventure, WST Snooker.

BBC cytuje wypowiedź członka zarządu Sumo, że możliwość współpracy z Tencent była okazją, której nie można było przegapić. Przejęcie firmy przez Chińczyków ma – jak cytuje BBC – leżeć w najlepszym interesie wszystkich osób związanych z biznesem. Zgodnie z warunkami umowy, akcjonariusze brytyjskiej firmy otrzymają 513 pensów za akcję.

Tencent czyli…?

Tencent jest firmą doskonale znaną w Chinach. Ma przyjazny, „zachodni” model biznesowy. Na Zachodzie znany jest jej produkt WeChat, użytkowany przez ponad miliard użytkowników a całym świecie. jego chińska wersja to Weixin. Służy do komunikacji, ale także zawiera narzędzia umożliwiające np. opłacanie rachunków, zamawianie transportu itp.

Przychody Tencent za pierwszy kwartał 2020 to około 15,2 miliarda dolarów. Duża część przychodów pochodzi z dystrybucji gier video, bo Tencent to największy na świecie ich wydawca. Tencent jest też właścicielem całego studia League of Legends, Riot Games. Posiada 10 procent udział

Poprzedni prezydent USA, Donald Trump wyrażał obawy, mówiąc o firmach takich jak Tencent, twierdząc, że przechwytują one amerykańskie dane i zagrażają bezpieczeństwu narodowemu, polityce zagranicznej oraz gospodarce Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcie 雪飞 王 /Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.