sobota, 20 lipca, 2024
bezpieczeństwoprawospołeczeństwo

Luizjana wprowadza nowe prawo chroniące ofiary napaści seksualnych

Ofiary ataków na tle seksualnym mają teraz nowe prawo – mogą zerwać umowę najmu i uciec, jeśli w swoim dotychczasowym lokum czuły się zagrożone. Co więcej – właściciele nieruchomości mogą bezproblemowo eksmitować sprawców takich napaści. Takie rozwiązania wdrożyła Luizjana.

Aktywiści z Sexual Trauma Awareness and Response, jednej z organizacji walczących o prawa ofiar ataków na tle seksualnym, zwracają uwagę, że dla poszkodowanych w takich przestępstwach zmiana miejsca zamieszkania jest często ogromnym problemem. Na szczęście właśnie wprowadzono prawo pozwalające takim osobom na zerwanie umów najmu bez konsekwencji. Regulacja daje też więcej uprawnień właścicielom najmowanych lokali.

Luizjana dba o ofiary przestępstw

Wiele osób, które przeżyły napaść na tle seksualnym, boi się, że sprawca przestępstwa może wiedzieć, gdzie mieszkają i ponownie je zaatakować. To – jak wskazywały organizacje zajmujące się takimi problemami – często osoby, które są najemcami, a nie właścicielami nieruchomości, oraz mają niskie dochody. Dla takich osób przeprowadzka oznacza, że muszą płacić przez jakiś czas czynsz za lokum, które chcą lub wręcz muszą opuścić.

Nowe prawo daje im możliwość zerwania umowy najmu bez kar, co pozwala na szybką decyzję o zmianie miejsca zamieszkania.

Nowy przepis nakłada na osobę, która chce zerwać umowę, kilka obowiązków. Najemca musi zeznać, że był ofiarą przemocy na tle seksualnym oraz przedstawić dokumenty potwierdzające, że napaść miała miejsce w ciągu ostatnich 60 dni. Wśród tych dokumentów mogą znajdować się poświadczenia z ośrodka pomocy socjalnej, potwierdzenie od doradcy zawodowego, z policji lub z biura prokuratora.

Właściciel lokalu, który dowie się, że w jego mieszkaniu mieszka sprawca przemocy seksualnej, może dokonać natychmiastowej eksmisji takiej osoby – ale też jeśli przedstawi się taką dokumentację. W praktyce oznacza to, że ofiara może się z dokumentami zgłosić do właściciela lokalu, który wynajmuje sprawca przemocy i wpłynąć na dokonanie eksmisji napastnika.

Dodatkowo osoba, która przeżyła napaść, powinna zadeklarować, że dobrowolnie nie wyrazi zgody na to, by sprawca powrócił do zajmowanego lokalu. Zapis ten jest trudny do egzekucji w sytuacji, gdy napastnikiem był ktoś z rodziny ofiary. Ale w zamyśle ustawodawców miał zabezpieczać interesy właścicieli lokali, którzy obawiali się, że nowe prawo będzie wykorzystywane do przedwczesnego zrywania umów przez nieuczciwych najemców.

Luizjana ma już podobne prawo wdrożone z myślą o ofiarach przemocy domowej. Stan aktywnie zajmuje się obroną praw ofiar przestępstw seksualnych oraz przemocy domowej.

Zdjęcie 911 e-Learning Solutions, LLC, Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.