piątek, 24 maja, 2024
bizspołeczeństwozdrowie

Centra Wsparcia Zdrowia Psychicznego – MZ ogłasza konkurs

20 kwietnia 2020 na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia zostało opublikowane ogłoszenie konkursowe na realizację zadania pn. Centra wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym. Oferty można składać do 11 maja.

Konkurs ma na celu wyłonienie podmiotów, które w najbliższych latach prowadzić będą działania na rzecz wsparcia dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie zdrowia psychicznego. Zadanie będzie realizowane w ramach: Zadania 4 – Zapewnienie dostępu do pomocy w kryzysie psychicznym przez dostęp do konsultacji za pośrednictwem narzędzi teleinformatycznych (w tym telefony wsparcia i zaufania, poradnie internetowe, infolinie i linie wsparcia), dostosowanej do potrzeb osób w różnym wieku, Celu Operacyjnego 3 – Promocja zdrowia psychicznego w części Zapobieganie zachowaniom samobójczym, Narodowego Programu Zdrowia 2021-2025.

Konkurs na Centra Wsparcia Zdrowia Psychicznego

Celem realizacji zadania jest poprawa dostępności do doraźnej pomocy dla osób będących w stanie kryzysu psychicznego lub doświadczających zaburzeń psychicznych (zarówno dorosłych jak i dzieci i młodzieży) poprzez stworzenia centrów wsparcia, gdzie będzie można uzyskać pomoc w formie całodobowej, bezpłatnej oraz anonimowej. Pomoc będzie świadczona w formie zdalnej,  co jest szczególnie ważne w kontekście trwającej epidemii COVID-19, podczas której pomoc bezpośrednia może być trudniej dostępna (np. ze względu na obowiązek izolacji lub kwarantanny czy obaw odczuwanych przez pacjentów). W ramach zadania będą także prowadzone działania mające na celu zwiększenie świadomości populacji na temat zaburzeń psychicznych i ich profilaktyki.

Przedmiot konkursu

Przedmiotem konkursu jest utworzenie i prowadzenie w latach 2021-2025 Centrum Wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym, wraz z realizacją kampanii edukacyjno-informacyjnej dotyczącej zdrowia psychicznego. W ramach konkursu planowany jest wybór jednego Realizatora, który zrealizuje Centrum Wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz Centrum Wsparcia dla dorosłych, bądź wybór dwóch Realizatorów, przy czym jeden zrealizuje Centrum Wsparcia dla dzieci i młodzieży, a drugi Centrum Wsparcia dla dorosłych. Na realizację zadania w latach 2021-2025 planuje przeznaczyć się środki publiczne w maksymalnej wysokości 20 000 000 zł (rocznie 4 000 000 zł).

W jaki sposób złożyć ofertę

Postępowanie jest prowadzone za pośrednictwem Systemu Składania Wniosków Ministerstwa Zdrowia (konkursy.mz.gov.pl). Chcąc złożyć ofertę należy się zalogować (lub utworzyć nowe konto), pobrać oraz uzupełnić dokumentację ofertową, a następnie złożyć ofertę. Podmioty zainteresowane uzyskaniem dofinansowania mają czas na przygotowanie i złożenie oferty do 11 maja 2021 r. do końca dnia.

Zachęcamy do bieżącego zapoznawania się z ogłoszeniami dotyczącymi Narodowego Programu Zdrowia 2021-2025, publikowanymi na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Informacja ze strony Ministerstwa Zdrowia.

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.