niedziela, 23 czerwca, 2024
Fresh NewsNAUKAprawospołeczeństwo

Idą Święta – więc nie znęcajcie się nad karpiami

Karpie to zwierzęta i znęcanie się nad nimi jest zabronione – taki wyrok po ciągnącej się 10 lat sprawie zapadł w Sądzie Rejonowym w Warszawie. Trzech pracowników sklepu dostało kary więzienia w zawieszeniu.

Sąd Najwyższy w 2016 roku podkreślał, że ustawodawca w ustawie mówiącej o przeciwdziałaniu znęcania się nad zwierzętami, wspomniał, iż ryby mogą odczuwać cierpienie i ból. Jak to się stało, że choć słowa te padły w 2016, to wyrok w sprawie zapadł dopiero pod koniec 2020?

W 2010 warszawski hipermarket E. Leclerc uruchomił – jak zwykle w sezonie przedświątecznym – sprzedaż żywych karpi. Działacze Fundacji „Noga w Łapę” powiadomili o warunkach sprzedaży karpi prokuraturę. Ryby były trzymane i sprzedawane w niehumanitarnych warunkach. Karpie trzymano w skrzynkach bez wody, rzucano do pojemników, a przy kupnie pakowano je do plastikowych toreb. Prokuratura dwukrotnie umarzała postępowanie. Fundacja skierowała posiłkowy akt oskarżenia przeciwko pracownikom sklepu oraz kierownikowi działu, odpowiedzialnemu za organizację sprzedaży.

Sprawa nie wyglądała optymistycznie. W pierwszej i drugiej instancji sąd uznał, że poczynania oskarżonych nie były znęcaniem się nad zwierzętami. Pełnomocnicy organizacji skierowali do Sądu Najwyższego kasację. Po sześciu latach walki, w grudniu 2016, Sąd Najwyższy uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia sądowi pierwszej instancji.

2 grudnia zapadł wyrok w Sądzie Rejonowym, tym razem zupełnie inny, niż ten sprzed lat. Ostatecznie skazano dwóch pracowników działu sprzedaży ryb na karę dziesięciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, a kierownika działu – na rok w zawieszeniu na dwa lata. Fundacja uznała karę za adekwatną i symboliczną w wymowie.

Sprawę prowadziła mecenas Karolina Kuszlewicz, adwokatka od dawna działająca na rzecz praw zwierząt.

A o tym, czy karpia naprawdę trzeba jeść na wigilię można dowiedzieć się tu:

Zdjęcie w artykule – Karp bezłuski, by JacekCzogalla – Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84613137

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.