Pestycydy – czy Szwajcaria zakaże ich stosowania?

Pocket

13 czerwca Szwajcarzy wypowiedzą się w referendum, czy chcą, by były u nich stosowane pestycydy. Jeśli będą im przeciwni, nielegalne stanie się stosowanie syntetycznych środków chwastobójczych, insektycydów i fungicydów prywatnie i komercyjnie. A jak to jest w Polsce?

Szwajcarzy nie chcą u siebie pestycydów – przynajmniej tak uważają aktywiści zrzeszeni w komitecie do walki z pestycydami. Grono naukowców, prawników i rolników, bez powiązań z żadną dużą partią polityczną, uważa, że pora uwolnić od nich Szwajcarię.

A co dzieje się w Polsce?

Pestycydy w Szwajcarii i Polsce

Działania aktywistów wsparła Partia Zielonych, ale ich działania nie mają charakteru politycznego. Ci ludzie po prostu nie chcą pestycydów w Szwajcarii, uważają je za szkodliwe.

Według FAO Szwajcaria zużywa 4,9 kilograma pestycydów na hektar. To ani mało, ani dużo – mniej więcej tyle samo używa Francja, Wielka Brytania, Turkmenistan, Gruzja, Argentyna i Dominikana. Środek stawki, nic więcej.

W tym czasie Polska używa pestycydów tyle, że notowane są liczne zatrucia z tego powodu. W Polsce dopuszczalny poziom pestycydów jest zdecydowanie przekroczony. Polska pod tym względem jest w europejskiej czołówce. Szwajcaria – za nami, choć tym razem gorsze miejsce to zdecydowanie lepsza sytuacja Szwajcarii.

W Unii Europejskiej średnie zużycie tych substancji na hektar to 3,5 kg według danych z 2017, na które powołuje się serwis agropolska.pl. I według tychże danych średnie użycie w Polsce jest niższe niż w Szwajcarii, bo tylko 2,5 kg na hektar. O ile jednak zboża różnego typu nie są podsypywane chemią aż tak bardzo, o tyle pestycydy są ważnym elementem dbałości o uprawy sadownicze i warzywne. Na jabłka sypie się 10,46 kg/ha, na grusze 6,08 kg/ha, na wiśnie 5,6 kg/ha, na truskawki 2,74 kg/ha. Na pomidorki 7,24 kg/ha, na cebulę 4,56 kg/ha, a na ogórki gruntowe 3,85 kg/ha. Chrzęści w zębach.

Szwajcarzy najwyraźniej nie chcą, żeby u nich chrzęściło, prawie 5 kilo na hektar to dość, by część środowisk opiniotwórczych wzywało do zakazu stosowania pestycydów.

Niebezpieczne pestycydy

W Szwajcarii zarejestrowano 360 substancji czynnych dopuszczonych do użytkowania w Szwajcarii. 170 to substancje określane jako niebezpieczne. W tym wyjątkowo niebezpieczny bromadiolon (stosowany jako środek przeciwko szkodnikom w ogrodnictwie i uprawie winorośli, a także wysoce niebezpieczne: abamektyna, metomyl, teflutryna, zeta-cypermetryna. Używa się tam też środków zakazanych – wbrew przepisom.

Obecnie przeciwnicy ich używania wskazują na to, że pestycydy charakteryzują się wielką trwałością w wodach, wodach gruntowych i glebie. Zakazany od dawna w Szwajcarii herbicyd atrazyna jest dekady po wprowadzeniu zakazu wykrywany w wodach gruntowych. Metabolity pestycydów miewają dłuższą żywotność niż same pestycydy i są groźne dla środowiska.

Naukowcy zwracający uwagę na szkodliwość tych środków chemicznych informują też, że wycofanie się z ich stosowania, musi oznaczać otwartość społeczeństwa na stosowanie zmodyfikowanej genetycznie żywności, odpornej na choroby i pasożyty do tej pory zwalczane pestycydami. Czy na to społeczeństwo jest już gotowe?

Zdjęcie emersonbegnini from Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.