piątek, 21 czerwca, 2024
prawospołeczeństwo

Szwajcaria: lekarz, który pomógł popełnić samobójstwo, uniewinniony

Lekarz, który pomógł chorej psychicznie kobiecie popełnić samobójstwo, po raz kolejny został oczyszczony z zarzutu zabójstwa. Lekarz prowadzi szwajcarskie stowarzyszenie eutanazji Eternal Life.

Wspomagane samobójstwo jest w Szwajcarii legalne już od lat czterdziestych XX wieku. Można je wykonać pod pewnymi warunkami. Dzięki temu Szwajcaria pozwana na prowadzenie stowarzyszeń i klinik, które mają ułatwiać osobom zdecydowanym przejście na tamten świat.

Szwajcaria nie ocenia

To była druga, apelacyjna rozprawa lekarza, który w 2019 pomógł chorej psychicznie kobiecie popełnić samobójstwo. Już w pierwszej rozprawie zapadł wyrok uniewinniający, ale prokuratura odwołała się od niego. Sąd utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok skazujący za naruszenie przepisów regulujących używanie leków, ale zmniejszył karę.

Pacjentka była po 60-tce i zmagała się z chorobą psychiczną. Prokuratorzy po raz kolejny sięgnęli po argument, że lekarz powinien był najpierw uzyskać niezależne opinie psychiatryczne, zanim zgodził się pomóc w samobójstwie. Sąd apelacyjny uznał jednak, że nie było to konieczne, biorąc pod uwagę naturę stanu psychicznego kobiety.

Mimo, że sprawa może być w teorii raz jeszcze rozpatrywana w sądzie – tym razem przez sąd federalny – wyrok ten już dziś jest postrzegany jako przełom w ocenie eutanazji. Do tej pory kwestią sporną było, kiedy pacjent może naprawdę dobrowolnie podjąć decyzję o zakończeniu swojego życia. Opinie psychiatryczne były w tym wypadku bardzo istotne.

Wspomaganych samobójstw powoli coraz więcej

Szwajcaria umożliwiła działanie organizacjom wspomagającym osoby, pragnące z własnej woli odejść z tego świata, wychodząc z założenia, że osoby pogrążone w cierpieniu i bez nadziei na poprawę ich stanu zasługują na godne odejście.

Jednakże jak do tej pory procedura kwalifikacji do skorzystania z takiej usługi nie była prosta. Wspomagane samobójstwo wymaga przygotowań, medycznych, prawnych i psychologicznych. Nikt nie chce stanąć w obliczu oskarżeń o wspomaganie morderstwa, zatem organizacje dokładnie analizują dokumentację medyczną kandydata. Po wstępnej kwalifikacji medycznej są badania w placówce, rozmowy z psychologiem, psychiatrą i prawnikami. Konieczne jest nie tylko stwierdzenie, że pacjent faktycznie nie rokuje szans na wyzdrowienie oraz że jego stan będzie się pogarszać, ale i pewność, że kandydat podejmuje swoją decyzję całkiem sam, wolny od czyichkolwiek nacisków.

Śmiertelną dawkę leku zapisuje pacjentowi specjalista z organizacji. Pacjent może zamówić towarzyszenie mu w ostatniej drodze na miejscu, w ośrodku, albo może zabrać swój specyfik i wrócić z nim do domu. Zażyje go lub nie – pacjent ma do końca prawo wyboru.

Według najnowszych danych Exit Switzerland w zeszłym roku zeszło z tego świata w sposób zwany wspomaganym samobójstwem 913 osób. W 2019 roku Exit Switzerland wspomógł w ten sposób 862 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.