piątek, 24 maja, 2024
dziecispołeczeństwo

Ambasador Dobrej Woli UNICEF walczy o prawa najmłodszych

Kim jest Ambasador Dobrej Woli UNICEF? Tytuł ten nadawany jest osobom szczególnie wrażliwym na krzywdę innych. Ambasadorzy wykorzystują swoją popularność, by walczyć o prawa najmłodszych. Teraz wspierają m.in. akcję prezentybezpudla.pl.

Pierwszym na świecie Ambasadorem Dobrej Woli został niezwykle popularny w latach 50-tych amerykański komik, Danny Kaye. Film z podróży artysty na Bliski Wschód i jego relacja z pomocy, jaką UNICEF niesie dzieciom z Korei, Tajlandii i Indii stał się symbolem działań UNICEF i inspiracją, z której organizacja korzysta po dziś dzień, wysyłając na misje kolejnych swoich Ambasadorów.

A jak to wygląda dziś?

Co robi Ambasador Dobrej Woli UNICEF?

Honorowi reprezentanci organizacji na co dzień są gotowi, aby zupełnie bezinteresownie walczyć o prawa najmłodszych. Korzystają ze swojej popularności, by zwrócić uwagę na sytuację mieszkańców najuboższych zakątków globu. Pomagają gromadzić środki niezbędne do zapewnienia pomocy.

Jedną z najbardziej znanych na świecie Ambasadorek Dobrej Woli była od 1989 roku Audrey Hepburn. Aktorka, angażując się w pracę, spłacała swój dług wdzięczności za pomoc, którą uzyskała po II Wojnie jako dziecko. Obecnie z organizacją współpracuje około 400 Ambasadorów ze 103 krajów. Wśród nich takie sławy jak: Orlando Bloom, David Beckham, Ricky Martin, Leo Messi, Shakira.

Ambasadorowie z Polski to w tej chwili 8 osób: Małgorzata Foremniak, Artur Żmijewski, Majka Jeżowska, Magdalena Różczka, Robert Lewandowski, Robert Korzeniowski, Łukasz Nowicki i Agnieszka Radwańska.

– Jako Ambasador Dobrej Woli byłem świadkiem wielu zatrważających sytuacji, w wyniku których cierpieli najmłodsi. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody czy edukacji to jedynie niewielka część problemów, jakie na co dzień utrudniają funkcjonowanie dzieciom i ich najbliższym. Wierzę, że wielu z nich można uniknąć, jeżeli połączymy siły we wspólnych działaniach – komentuje Artur Żmijewski, aktor i Ambasador UNICEF od 2007 roku.

Do tej pory Artur Żmijewski wsparł działania UNICEF, które przyniosły łącznie około 10 mln złotych. Środki te zostały przeznaczone m.in. na zakup żywności dla najmłodszych w Sudanie.

Inną polską ważną akcją jest wciąż trwający projekt „Prezenty bez Pudła”.

W ramach inicjatywy internauci mogą ufundować konkretne produkty humanitarne dostępne na stronie UNICEF Polska. Są to przydatne dla beneficjentów organizacji przedmioty różnego rodzaju: począwszy od kosztujących kilkanaście złotych zestawów szczepionek przeciw gruźlicy czy moskitier, poprzez plecaki i pomoce szkolne, aż po pompy wodne i namioty.

Pomóc można w każdej chwili, a lista potrzebnych artykułów jest cały czas aktualizowana na stronie prezentybezpudla.pl.

A co jeszcze robi UNICEF?

Organizacja angażuje się w wiele działań również w tych rejonach świata, w których nie ma głodu ani wojen. Okazuje się, że tu, na przykład w Polsce, również jest wiele do zrobienia.

UNICEF stara się w Polsce zwiększać świadomość szczepień. Polega to m.in. na apelowaniu do Ministra Zdrowia RP o pomoc i ochronę dzieci przed groźnymi chorobami zakaźnymi. UNICEF apeluje konkretnie o:

  • wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień,
  • walkę z dezinformacją w mediach i przekłamywaniem informacji na temat szczepień,
  • aktywną promocję Programu Szczepień Ochronnych.

Ponadto UNICEF organizuje konferencje, które mają zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w sieci. Celem jest wsparcie procesu kształtowania umiejętności krytycznej oceny treści oraz wyposażenie odbiorców, tak nauczycieli jak i uczniów w wieku 13-17 lat, w kompetencje niezbędne do radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci.

Poza Polską UNICEF zwraca uwagę na przykład na zagrożenie wczesnymi małżeństwami, do których zmusza się dziewczynki w różnych krajach świata (nie tylko w krajach muzułmańskich, również w USA). To jedno z zagrożeń, które przyniosła pandemia COVID-19. Kolejne to ubóstwo i przemoc domowa. W Polsce organizacja mówi o problemach takich jak wykluczenie cyfrowe, zagrożenie zdrowia – w tym niedożywienie – a także zagrożenie bezpieczeństwa osobistego.

Jak komentowała niedawno dla CYBERMEDIUM.PL Monika Kacprzak z UNICEF:

Jako UNICEF apelujemy do rządzących oraz instytucji odpowiedzialnych za realizację pomocy. Angażujemy się w działania rzecznicze czyli uświadamiające, że dobro dzieci powinno być na pierwszym miejscu.

Więcej na stronach organizacji.

Zdjęcie z kampanii „Prezenty bez pudła” – UNICEF.

Źródło UNICEF, Cybermedium.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.