piątek, 21 czerwca, 2024
dziecispołeczeństwozdrowie

Opiekunowie dziecka chorego psychicznie chorują i potrzebują pomocy

Opiekunowie dzieci, które zaczęły chorować psychicznie, zauważają u siebie rosnące problemy ze zdrowiem. Rodzice pomagają swoim dzieciom często kosztem własnego zdrowia. Czy do tej sytuacji przygotowane są systemy opieki zdrowowtnej?

Rosnące problemy związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży nie są problemem tylko polskim. W obliczu kłopotów dzieci, rzadko zauważa się zjawiska takie, jak pogarszające się zdrowie ich rodziców i brak wsparcia.

Polska – nie ma czasu dla nikogo

Jak podawał w marcu Business Insider, powołując się na dane z Naczelnej Izby Lekarskiej na koniec 2022 roku, w Polsce było 555 psychiatrów dziecięcych, a 521 pozostawało czynnych zawodowo. Kolejki na NFZ są długie, ale i prywatnie nie jest prosto dostać się do specjalisty. Honoraria lekarskie są wysokie, często wyższe niż spotyka się to u innych specjalności, ale psychiatrów nie przybywa. Przybywa za to młodych pacjentów. Przyczyny ich problemów są różne.

W szczycie pandemii, dzieci wśród swoich problemów wymieniały prześladowanie, odrzucenie ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, również ze względu na ubóstwo czy np. nałóg istniejący w rodzinie. Zagrażały im realnie sexting, nałogi oraz zwykła samotność. „Raport o dołowaniu” udostępniony przez Akademię Przyszłości mówił, że dzieci w Polsce mają niskie poczucie własnej wartości, nie widzą celu starań, nie są z siebie dumne. Co dziesiąte dziecko narzekało na to, że nikogo nie obchodzi. Dzieci popadały w apatię i przygnębienie.

Business Insider cytuje lekarkę, mówiącą, że około 40 procent dzieci, które do niej trafiają, nie potrzebują pomocy farmakologicznej. Te dzieci powinny otrzymać inną pomoc, a to oznacza, że na dobro dziecka powinien pracować cały system. Dzieci potrzebują pomocy – ze strony szkoły, służb socjalnych i przede wszystkim rodziny.

Rodzice tych dzieci również potrzebują wsparcia.

USA – dzieci chorują, opiekunowie chorują

W Stanach Zjednoczonych społeczeństwo również zmaga się z ogólno krajowym niedoborem świadczeniodawców opieki psychiatrycznej. Tam również problemem jest znalezienie stosunkowo niedrogich specjalistów. Jak pisze felietonista Texas Tribune – codzienna walka doprowadziła do własnego kryzysu zdrowotnego. Potwierdzają to psychologowie, badacze i obrońcy rodzin.

Rodzice i opiekunowie, walcząc o swoje dzieci z systemem opieki psychiatrycznej, sami doświadczają stresu, który zaczyna zbierać żniwo. Dorośli również zaczynają chorować psychicznie i fizycznie. To z kolei zakłóca ich zdolność do świadczenia opieki.

Problem narasta. Aż 40% amerykańskich rodziców dzieci poniżej 18 roku życia martwi się, że ich dzieci będą zmagać się z lękiem lub depresją. Tymczasem gdy pogarsza się zdrowie rodzica, utrudnia to zapobieganie pogorszeniu stanu dziecka.

Medicaid, stanowy program federalny, pomaga pokrywać koszty leczenia osobom o niskich dochodach, w tym osobom niepełnosprawnym. Ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia dzieci, ale nie związanych z nimi opiekunków. Jednak coś się w tym względzie zmienia. Jeden ze stanów dostrzegł problem. W lipcu Kalifornia przyznała pieniądze na wsparcie rodziców w ramach inicjatywy na rzecz zdrowia psychicznego dzieci.

Zdjęcie Gerd Altmann z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.