piątek, 21 czerwca, 2024
historia

„Wiem, że mój ojciec mnie przytulał”

Fausto Canales mówi, że jego ojciec na pewno go przytulał. Rodzina tęskniła za Valerico Canalesem przez prawie 90 lat, nie wiedząc, gdzie znajdują się szczątki mężczyzny. Valerico Canales był jedną z ofiar junty Franco.

W ostatnim czasie dzięki badaniom generycznym zidentyfikowano cztery kolejne ofiary reżimu Franco. Valerico Canales oraz Emilio Caro, Román González i Flora Labajos – ich szczątki przestały być anonimowym zbiorowiskiem kości ze skrzyni 198. W tej własnie skrzynce znajdowały się pozostałości 12 ofiar wojny domowej. Fausto Canales prosił o zwrot szczątków ojca od 2003 roku.

Ojciec czeka na miejsce spoczynku

Historia rodziny Canales to m.in. wspomnienia krótkiego małżeństwa i rodzinnego szczęścia, którego ważną częścią był 29-letni robotnik i działacz związkowy, Valerico. Miał zakochaną w nim żonę i dwóch małych synów. Pewnego dnia wojny domowej grupa falangistów wyciągnęła go z domu. Bliscy więcej go nie widzieli.

Żona nigdy nie wyszła ponownie za mąż. Zmarła mając 99 lat i czekając na jakikolwiek sygnał o miejscu spoczynku męża. Starszy brat Fausta zmarł zaledwie dwa lata temu, w dwoje 90-te urodziny. Sam Fausto od dawna walczył o zwrot szczątków Valerica. Ojciec miał wreszcie spocząć w rodzinnym grobie.

Niestety, mimo, że ofiary są znane, rodziny na razie nie mogą liczyć na to, że będą mogły je pochować. Jak podaje El Pais – do zindentyfikowania wszystkich potrzebne są jeszcze całe miesiące pracy. W dodatku kontynuacja prac będzie zależała od wyników wyborów powszechnych w Hiszpanii 23 lipca. Wszystko dlatego, że identyfikacja została zainicjowana przez centrolewicowy rząd. Jakie decyzje w tej sprawie podejmie kolejny rząd – to na razie nie jest wiadome.

Wojna domowa i jej ofiary

Początek hiszpańskiej wojny domowej to rok 1934, kiedy to po władzę sięgnęła Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza, stając za buntami robotniczymi i zarzewiem rewolucji. Z rąk rewolucjonistów zginęło 1,4 tysiąca osób, w tym zakonników. Spłonęło 58 kościołów. Wtedy rewolucję zatrzymały wojska Franco. Dwa lata pózniej w wyborach powszechnych wygrała komunistyczna koalicja Front Ludowy, co wywołało ponowne morderstwa i gwałty. Pomiędzy 1936 a 1939 rokiem wojna domowa ogarnęła Hiszpanię, a oba obozy – czerwony i faszystowski – były wspierane przez międzynarodowe siły.

Czerwoni wykazywali się bestialstwem, a faszyści metodycznym podejściem do mordowania, izolowania i rozbijania rodzin republikańskich. Ofiarami wojny były nawet dzieci, które odbierano rodzinom, fałszowano im metryki i oddawano do adopcji.

Ojciec rodziny Caneles był jedną z pół miliona ofiar wojny domowej.

Zdjęcie: autor nieznanyn Domena publiczna,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.