niedziela, 23 czerwca, 2024
bizraportyShort Newsspołeczeństwo

Masz ponad 55 lat? Pracodawcy cię nie lubią

55 lat to wiek, który rozpoczyna grupę wiekową najbardziej kontrowersyjną dla pracodawców. Jeśli pracodawca ma zatrudnić osobę powyżej 55 roku życia, to jest duża szansa, że poszuka kogoś młodszego. Ostatnie wynika badań Eurostatu nie są najbardziej optymistyczne dla osób w wieku przedemerytalnym.

W 2020 roku w Unii Europejskiej wieku 55-64 lata zatrudnienie znajdowało prawie sześć na dziesięć (59,6 procent) osób. Tymczasem osoby w wieku 20-54 lata pracują w niemalże ośmiu przypadkach na dziesięć (pracę ma 76,2 procent osób).

Wskaźnik zatrudnienia zarówno osób młodszych, jak i starszych zależy od poziomu wykształcenia, ale wiek stawia osoby przed okresem emerytalnym w o wiele gorszej pozycji niż te młodsze.

Lepiej nie mieć jeszcze 55 lat

W Unii Europejskiej łatwiej jest znaleźć pracę osobom z wyższym poziomem wykształcenia.

Według badań Eurostatu osoby młodsze, w wieku 20-54 lata, o niskim poziomie wykształcenia miały wskaźnik zatrudnienia 59,9 procent. Te ze średnim poziomem wykształcenia miały pracę w 75,7 procentach, a te z wyższym – w 85,7 procentach.

W grupie 55-64 lata z niższym wykształceniem miało pracę 44 procent osób, ze średnim 60,9 procent, a z wyższym 75,6 procent. Osoby w młodszej grupie miały ogólnie, bez uwzględniania wykształcenia, pracę w 76,2%. To oznacza, że wśród starszych osób nawet te z wysokimi kwalifikacjami mają pracę o 15 procent rzadziej niż te młodsze.

Oprócz poziomu wykształcenia na zatrudnienie ma też duży wpływ zawód.

Pracę w grupie 55-64 lata mają specjaliści (co piąta osoba zatrudniona), technicy i średni personel (15,8 procent zatrudnionych), sprzedawcy (14,5 procenta) a szefów jest 6,1 procenta. Te grupy są częściej zatrudniane niż pozostają bezrobotne. Odwrotnie jest w przypadku zawodów takich jak pracownicy nisko kwalifikowani, pracownicy rolni lub przemysłu rybnego.

Najlepsza sytuacja zawodowa osób w przedemerytalnej grupie wiekowej jest w krajach poza UE – tj. w Islandii, Szwajcarii i Norwegii, gdzie ilość zatrudnionych w tej grupie wiekowej sięga nawet 90 procent (osoby w wieku 55-64 z wyższym wykształceniem w Islandii).

W Polsce osoby w tej grupie wykształcone wysoko są zatrudnione w około 72 procentach, wykształcone średnio – w około 50 procentach, a słabo w około 32 procentach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.