czwartek, 18 kwietnia, 2024
NAUKAzdrowie

Perfekcjonizm prostą drogą do problemów z alkoholem

Perfekcjonizm czyli posiadanie wysokich oczekiwań wobec samego siebie może być jedną z przyczyn sięgania po alkohol. Naukowcy belgijscy wskazują, że ciężkie zaburzenie używania alkoholu może być związane z nierealistycznymi standardami dla samego siebie oraz wypaczonym obrazem oczekiwań innych. Co jeszcze wynika z badań?

Istnieje wiele czynników ryzyka alkoholizmu czyli zaburzenia używania alkoholu. Picie w młodym wieku, nadużywanie alkoholu w rodzinie, tak bliższej jak o dalszej, stały, wysoki poziom stresu, impulsywność, negatywne emocje i presja społeczna – to tylko niektóre z nich. Perfekcjonizm to jeden z wielu czynników, którzy może przyczynić się do rozwoju nałogu. Niemniej belgijskie badanie wydaje się pokazywać nowe aspekty tego czynnika.

Perfekcjonizm zabija powoli

Według definicji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego perfekcjonizm to tendencja do wymagania od siebie lub innych wyjątkowo wysokiego poziomu wydajności. Czynnik, który powinien pomagać ludziom osiągać doskonałość i pokonywać problemy w rzeczywistości wiąże się z depresją, lękami, zaburzeniami kompulsywnymi itp.

Aby przyjrzeć się, w jaki sposób perfekcjonizm może wpływać na rozwój alkoholizmu, naukowcy prowadzili obserwację dwóch grup osób dorosłych. W sumie 65 osób, zbliżonych pod względem wieku i płci zostały pogrupowane na osoby z ciężkim zaburzeniem używania alkoholu oraz zupełnie od tego zaburzenia wolnych. Obie grupy wypełniały testy mierzące skalę perfekcjonizmu.

Co odkryto?

Otóż 79 procent uczestników z zaburzeniami używania alkoholu wykazywało większy perfekcjonizm zorientowany na siebie niż osoby z grupy kontrolnej. Aż 88 procent alkoholików w badanej grupie wykazywało większy perfekcjonizm zalecany społecznie niż osoby z grupy kontrolnej. Alkoholicy zgłaszali również wyższe objawy depresyjne i lęk.

Rodzaje perfekcjonizmu a wpływ na picie

Wspomniany w badaniu „perfekcjonizm zorientowany na siebie” charakteryzuje się nierealistycznie wysokimi oczekiwaniami, narzuconymi sobie samemu. Jest to czynnik prowadzący do obciążania się samokrytyką i dalej do depresji.

Z kolei „perfekcjonizm nakazany społecznie” oznacza, że dana osoba wysokich oczekiwań wobec innych ludzi i chęć dorównania tym standardom. Osoby z tą formą perfekcjonizmu mogą żyć z uczuciem niepokoju i niepewności wokół innych ludzi. „Perfekcjonizm zorientowany na innych” polega na posiadaniu wobec innych przesadnie wysokich oczekiwań. Tego rodzaju perfekcjonista ma tendencję do krytykowania innych, jeśli są nie dość doskonali według narzucanych im standardów.

W ciężkim uzależnieniu od alkoholu takie cechy jak obniżona samoocena, poczucie winy oraz rozbieżność między wyimaginowanym a realnym obrazem siebie występują bardzo wyraźnie. Dążenie do perfekcjonizmu było już opisywane w chorobie alkoholowej. Jednakże w nowym badaniu widać, że skupienie się na korygowaniu dążenia do perfekcjonizmu może zwiększyć skuteczność leczenia alkoholizmu.

Autorka artykułu jest współautorką książki „Buty Mojego Męża„, pozycji poświęconej współzależności.

Zdjęcie Vinotecarium z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.