piątek, 24 maja, 2024
bezpieczeństwoFresh NewsraportyShort NewsŚrodowisko

Skażenie Odry – stan na 16 sierpnia

Minęło kilka dni od oficjalnej reakcji na skażenie Odry i prawie 3 tygodnie od pierwszych, lekceważonych przez władze, sygnałów o skażeniu. Wciąż nie jest znana przyczyna skażenia. A co o sytuacji wiemy dziś, około godziny 13.00 16. sierpnia?

W tej chwili wiadomo, że polscy naukowcy testują skażoną wodę oraz martwe ryby pod kątem aż możliwych 300 zanieczyszczeń. Badania są prowadzone też w Czechach, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wiadomo też, że rtęć nie jest przyczyną skażenia.

Po Odrze wciąż pływają tysiące martwych ryb. W miejscu gdzie Odra wpływa do Zalewu Szczecińskiego, dzięki specjalnym zaporom odławiane są zwłoki zwierząt. Zapory te normalnie stosowane są w przypadku zanieczyszczeń chemicznych, takich jak ropa.

Na polskim brzegu Odry znajduje się obecnie łącznie 870 metrów tych zapór. Kolejne 700 metrów zostanie zainstalowane dziś po południu.

Od 12 sierpnia obowiązuje zakaz kąpieli na kąpieliskach nad Zalewem tj. w Stepnicy, Trzebieży i Czarnocinie. Na razie zakaz kąpieli obowiązuje do 18 sierpnia, a o ewentualnym przedłużeniu decyduje wojewoda Zbigniew Bogucki. Zakaz korzystania z wód połączonych z Odrą dotyczy też obszarów w rejonie Wolińskiego Parku Narodowego.

Ponadto w Szczecinie nie odwołuje się przygotowań do festiwalu statków Żagle 2022 w dniach 19-21 sierpnia. Nie będzie instalowany na Odrze most pontonowy, dzięki któremu uczestnicy imprezy szybciej pokonywali drogę z miasta na Łasztownię, czyli miejsce imprezy.

W akcji zabezpieczania Odry biorą udział strażacy, żołnierze, wolontariusze. W Widuchowej pływają lodołamacze, których zadaniem jest wytworzenie fal, dzięki którym martwe ryby można łatwiej wybierać z wody i wyrzucać na ląd.

Źródło PAP, Twitter, NDR, FB

Zdjęcie Rafal Jodlowski z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.