czwartek, 18 lipca, 2024
bezpieczeństwobizFresh Newsprawo

USA oskarżają Szwajcarię o ukrywanie majątków rosyjskich

Przed rządową komisją USA zeznania złożył właśnie szwajcarski ekspert antykorupcyjny, Mark Pieth. Twierdzi on, że szwajcarski finansiści pomagają oligarchom rosyjskim ukrywać swoje majątki.

Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie po przesłuchaniach skrytykowała domniemaną rolę Szwajcarii w ukrywaniu rosyjskich aktywów. Podczas zeznań Mark Pieth, a także Miranda Patrucic, zastępczyni redaktora naczelnego Projektu Zgłaszania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, oraz Bill Browder, finansista, padły oskarżenia m.in. wobec szwajcarskich prokuratorów o „partaczenie” śledztwa w sprawie prania rosyjskich pieniędzy w Szwajcarii.

USA pytają o szwajcarskie pranie

Pieth zeznał, że prawnicy na bieżąco wykorzystują szwajcarskie luki prawne, aby udaremnić próby wyśledzenia rosyjskich aktywów. Twierdzi, że reprezentujący Rosjan adwokaci są w rzeczywistości pośrednikami finansowymi, działającymi na rzecz ukrywania rosyjskich pieniędzy.

Padł konkretny przykład Siergieja Roldugina, szkolnego przyjaciela Putina. Roldugin w ostatnim czasie nieoczekiwanie przejął jedną czwartą akcji Banku Rossija i jedną czwartą udziałów rosyjskiego producenta czołgów. Jak twierdzi Pieth osobami pomagającymi Rosjaninowi w dostępie do tych aktywów oraz ich ukrywaniu są prawnicy z kancelarii w Zurychu. Ma to utrudniać tak bankom jak i władzom odkrywanie prawdziwych właścicieli aktywów.

W przypadku znalezienia dowodów na łamanie sankcji i pranie rosyjskich pieniędzy, władze mogą a nawet powinny interweniować. Jednak zeznający wskazują przypadki, w których organa ścigania mogą być stronnicze lub celowo nieudolne.

Zaraz po ataku Rosji na Ukrainę, Szwajcaria nie nałożyła sankcji na Rosję. Szwajcaria nie chciała odstępowania od tradycyjnej neutralności. Jednak w wyniku międzynarodowych nacisków Szwajcaria zdecydowała się poprzeć sankcje Unii Europejskiej przeciwko Rosji. Jak podaje serwis swissinfo.ch na razie władze szwajcarskie zamroziły aktywa o wartości 7,5 mld CHF (7,7 mld USD). Oficjalnie Szwajcaria odrzuca podejrzenia amerykańskiej komisji, twierdząc, że nie ma w tym zakresie nic do ukrycia.

Zdjęcie RaphiD/Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.