sobota, 23 września, 2023
bezpieczeństwobizFresh Newsprawo

USA oskarżają Szwajcarię o ukrywanie majątków rosyjskich

Pocket

Przed rządową komisją USA zeznania złożył właśnie szwajcarski ekspert antykorupcyjny, Mark Pieth. Twierdzi on, że szwajcarski finansiści pomagają oligarchom rosyjskim ukrywać swoje majątki.

Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie po przesłuchaniach skrytykowała domniemaną rolę Szwajcarii w ukrywaniu rosyjskich aktywów. Podczas zeznań Mark Pieth, a także Miranda Patrucic, zastępczyni redaktora naczelnego Projektu Zgłaszania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, oraz Bill Browder, finansista, padły oskarżenia m.in. wobec szwajcarskich prokuratorów o „partaczenie” śledztwa w sprawie prania rosyjskich pieniędzy w Szwajcarii.

USA pytają o szwajcarskie pranie

Pieth zeznał, że prawnicy na bieżąco wykorzystują szwajcarskie luki prawne, aby udaremnić próby wyśledzenia rosyjskich aktywów. Twierdzi, że reprezentujący Rosjan adwokaci są w rzeczywistości pośrednikami finansowymi, działającymi na rzecz ukrywania rosyjskich pieniędzy.

Padł konkretny przykład Siergieja Roldugina, szkolnego przyjaciela Putina. Roldugin w ostatnim czasie nieoczekiwanie przejął jedną czwartą akcji Banku Rossija i jedną czwartą udziałów rosyjskiego producenta czołgów. Jak twierdzi Pieth osobami pomagającymi Rosjaninowi w dostępie do tych aktywów oraz ich ukrywaniu są prawnicy z kancelarii w Zurychu. Ma to utrudniać tak bankom jak i władzom odkrywanie prawdziwych właścicieli aktywów.

W przypadku znalezienia dowodów na łamanie sankcji i pranie rosyjskich pieniędzy, władze mogą a nawet powinny interweniować. Jednak zeznający wskazują przypadki, w których organa ścigania mogą być stronnicze lub celowo nieudolne.

Zaraz po ataku Rosji na Ukrainę, Szwajcaria nie nałożyła sankcji na Rosję. Szwajcaria nie chciała odstępowania od tradycyjnej neutralności. Jednak w wyniku międzynarodowych nacisków Szwajcaria zdecydowała się poprzeć sankcje Unii Europejskiej przeciwko Rosji. Jak podaje serwis swissinfo.ch na razie władze szwajcarskie zamroziły aktywa o wartości 7,5 mld CHF (7,7 mld USD). Oficjalnie Szwajcaria odrzuca podejrzenia amerykańskiej komisji, twierdząc, że nie ma w tym zakresie nic do ukrycia.

Zdjęcie RaphiD/Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.