sobota, 20 lipca, 2024
bizFresh NewsŚrodowisko

1,6 mld EUR na poprawę efektywności energetycznej czeka na Polskę

Polska może dostać gigantyczną kwotę 1,6 mld euro na poprawę efektywności energetycznej. Problem w tym, że do tej pory nie dostarczyła Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków. Żeby było ciekawiej – tylko Polska nie dostarczyła tego dokumentu. Pieniądze czekają.

Konfederacja Lewiatan apeluje o najszybsze przesłanie do Komisji Europejskiej Długoterminowej Strategii Renowacji oraz o wdrożenie działań w niej przewidzianych. Chodzi o kwotę, która nie tylko może wpłynąć na poprawę warunków życia Polaków i ich zdrowie, ale i na powstanie wielu tysięcy miejsc pracy.

1,6 mld czeka, żeby Polska je wzięła

Jak pisze na swojej stronie Konfederacja Pracodawców Lewiatan tylko jeden kraj – Polska – nie dostarczył Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków do KE. Brak strategii oznacza brak dostępu do środków finansowych z UE. A te są ogromne, bo mowa jest o 1,6 mld euro.

Pandemia Covid-19 opóźniła prace w całej Europie nad krajowymi Długoterminowymi Strategiami Renowacji. Planowano, że kraje przedłożą je Komisji Europejskiej do 10 marca 2020 r. Nie udało się. Termin został przesunięty i 26 krajów zdążyło złożyć swoje dokumenty do 1 października 2021.

Strategia ma zawierać informacje o tempie renowacji budynków w danym kraju, o systemie finansowania, wpływie na rynek pracy oraz o sposobie wsparcia osób, których dotyczy ubóstwo energetyczne. Polska tego dokumentu do dziś nie przesłała.

Lewiatan podkreśla, że w dobie znaczących podwyżek cen energii oraz nadchodzącego kryzysu energetycznego, termomodernizacja budynków jest najszybszym sposobem, aby wspomóc gospodarstwa domowe w ograniczaniu wydatków na energię.

Lewiatan powołuje się na raport Politechniki Warszawskiej, mówiący, że:

…koszt użytkowania przeciętnego domu o powierzchni 125 m2 wybudowanego w latach 80-tych to ok. 5 600 zł rocznie. Gdyby został poddany kompleksowej termomodernizacji koszty użytkowania zmniejszyłyby się o 60% do ok. 2300 zł rocznie. Trzeba pamiętać też, że obecnie rosną też gwałtownie ceny najtańszego paliwa jakim jest węgiel. W stosunku do zeszłego roku, w składach, zdrożał on o 60%.

Ponadto pracodawcy wskazują, że działania mające na celu przygotowywanie termomodernizacji stworzyłyby nawet 85 tysięcy miejsc pracy. To szczególnie ważne w kontekście ograniczania działalności podmiotów, które wydobywają i handlują węglem.

Zdjęcie catazul/Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.