piątek, 24 maja, 2024
dzieciShort Newsspołeczeństwo

Minimalny przyrost naturalny w Chinach

Społeczeństwo Chin nie zmniejszyło się, ale w 2021 roku niewiele brakowało, by przyrost naturalny był tam ujemny. Chiny doświadczają kryzysu populacyjnego. Obniża się tam wskaźnik urodzeń, a społeczeństwo się starzeje. Osób powyżej 60. roku życia w Chinach jest już 18,9 procent.

Chińczycy nie chcą mieć dzieci i polityka państwa w tym zakresie niewiele ich obchodzi. Społeczeństwo wskazuje jako przyczyny niechęci do powiększania rodzin rosnące koszty utrzymania. Chiny zrezygnowały już dawno z polityki jednego dziecka, wspierają politykę dwojga dzieci i chcą promować teraz model 2+3. Na próżno.

Kogo obchodzi przyrost naturalny?

Eksperci mówią, że Chińczycy mają wiele powodów, by nie zakładać rodzin, a już na pewno nie licznych. Młodzi ludzie są zniechęceni do instytucji małżeństwa i posiadania dzieci. Przyczyny to nierówność płci, wysokie koszty życia, konieczność kształcenia dzieci również płatnie, słabnąca gospodarka i wiele innych. Dalej – problemy na rynku nieruchomości, załamanie w budownictwie, no i niezahamowana fala zakażeń COVID-10.

Rząd w ostatnim roku chciał poprawić sytuację chińskich rodziców i zakazał płatnych korepetycji dla dzieci, ale to przyniosło dokładnie odwrotny skutek. Stało się tak m.in. dlatego, że przez ten zakaz z rynku zniknął miliard dolarów. Oznacza to, że ważna część społeczeństwa zubożała, zaś inni stracili możliwość poprawiania wyników dzieci w edukacji.

Staruszków powyżej 60-tki jest już prawie 1/5 społeczeństwa. Średnie pokolenie, które musi opiekować się starszymi osobami, nie ma chęci powiększać swoich rodzin o dzieci. Dzieci w tej sytuacji to nie gwarancja opieki na starość, a dodatkowy problem tu i teraz.

Rządowe media podają, że plany optymalizacji polityki dzietności mają obejmować środki wspierające, które będą sprzyjać poprawie struktury populacji kraju. Społeczeństwo chińskie najwyraźniej jest obojętne wobec wysiłków rządu.

Zdjęcie Silentpilot Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.