czwartek, 18 lipca, 2024
Lekkie czytanieNAUKAShort News

Ludzie chodzili po Ziemi 23 tysiące lat temu

Najstarsze dowody na istnienie i działalność człowieka mają 23 tysiące lat i pochodzą z Nowego Meksyku. To tam znaleziono ślady stóp ludzi, którzy żyli w tym rejonie przez około 2 tysiące lat.

To odkrycie dostarcza ostatecznych dowodów na zasiedlenie Ameryki Północnej przez ludzi podczas ostatniego zlodowacenia. Ludzkość jest starsza niż wszyscy sądzili – starsza aż o 10 tysięcy lat.

23 tysiące lat historii

W Nowym Meksyku zbadano ślady stóp ludzi. Najstarsze dotychczas znalezione a ponadto pochodzące z czasów, gdy ten rejon był pokryty lodem. Ludzie najwyraźniej koegzystowali z wymarłymi obecnie zwierzętami, takimi jak mamuty czy leniwce naziemne. Wiek odcisków stóp zbadano węglem aktywnym, badając nasiona z warstw gleby. I właśnie owe nasiona to najbardziej rewolucyjna kwestia w tym odkryciu.

Jeszcze niedawno określanie wieku odkryć było możliwe, gdy znajdowano paleniska, szczątki ludzkie lub narzędzia, których ci ludzie mogli używać. Teraz paleontolodzy cieszą się, że kolejna metoda okazuje się skuteczna.

Naukowcy przypuszczają, że gatunek ludzki dotarł na kontynent amerykański mniej więcej 30 tysięcy lat temu ludzie, przemieszczając się z Syberii przez ląd w obecnej cieśninie Beringa.

Odkryte ślady należą do dorosłych i do dzieci. Tuż koło nich są też odciski kończyn mamutów i wielkich leniwców.

Zdjęcie Kadumago artista conceitual Kadumago / Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.