sobota, 20 lipca, 2024
bezpieczeństwoInternetprawotech

Europol walczy z oszustami internetowymi

Europol właśnie podał do wiadomości, że zatrzymano 106 osób uwikłanych w oszustwa internetowe. Chodzi o pracę dla kilku włoskich organizacji mafijnych i pranie ponad 10 milionów euro.

Akcja Europolu prowadzona była wspólnie z włoską Polizia di Stato i hiszpańską Policia Nacional. Przestępcy specjalizowali się w oszustwach pishingowych, których celem byli głównie przedsiębiorcy, wikłani w oszustwa tzw. na prezesa i na kontrahenta. Za przestępcami stały organizacje takie jak neapolitańska Camorra i Sacra Corona Unita z Apulii.

Europol przeciw cyberprzestępczości

Tradycyjnie działający przestępcy coraz częściej korzystają z narzędzi cyfrowych, by rozwinąć i udoskonalić swoją działalność. Komunikat Europolu to potwierdza – wśród zatrzymanych są specjaliści IT, którzy stworzyli domeny phishingowe i przeprowadzili cyberoszustwa. Pozostali zatrzymani to rekruterzy i osoby zajmujące się praniem pieniędzy. Wśród zatrzymanych są też eksperci od kryptowalut.

Według śledczych przestępcy specjalizowali się w phishingu, vishingu i inżynierii społecznej. Pishing jest hasłem rozpoznawalnym, kojarzonym z atakiem poprzez sms lub e-mail, w których przestępcy nakłaniają ofiary do logowania się na fałszywych stronach i tym samym przekazywania im danych niezbędnych do kradzieży. Vishing jest pojęciem mniej znanym, ale przestępstwo jest równie poważne. To bardziej „analogowe” przestępstwo, w którym sprawny socjotechnik wyłudza informacje od ofiary i czyni to przez telefon. Voice + pishing daje nam hasło vishing.

Zatrzymani w akcji policjantów z Europolu przejmowali kontrolę nad kontami bankowymi ofiar. W ten sposób ukradli miliony euro. Pozyskane w ten sposób środki były prane w transakcjach kryptowalutowych oraz angażowane w tradycyjną przestępczość, tj. handel narkotykami i bronią. Ponadto zatrzymani skonfrontują się z zarzutami udziału w dwóch zabójstwach, wymuszeniach i napady na lokalne firmy na Teneryfie.

Okradli mnie! Co robić?

Cyberprzestępczość towarzyszy nam co dnia, a przeciętny użytkownik internetu i telefonu nawet co dnia spotyka się z atakami. Bywają ataki banalne i śmieszne, ale również w Polsce zdarzają się często bardzo wyrafinowane i skuteczne.

Warto zgłaszać próby phishingu. W Polsce można to robić przez stronę internetową zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska https://incydent.cert.pl/. Wystarczy wypełnić krótki formularz online i wysłać, wraz z podejrzaną wiadomością. Osoby, który padły ofiarą oszustwa lub są takowego świadkami powinny zgłosić się do policji lub do prokuratury. Na transakcjach „na kontrahenta” firmy tracą nawet kilkaset tysięcy złotych. 

Grafika mohamed Hassan /Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.