poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
COVID19dziecispołeczeństwo

Zasiłki dla dzieci osieroconych w pandemii COVID-19

Indie właśnie zaproponowały pomoc dzieciom, które utraciło jedno lub dwoje rodziców na skutek pandemii. W Indiach, według oficjalnych danych, zmarło prawie pół miliona osób z powodu COVID-19. W tej chwili umiera tam dziennie około 300-400 osób.

Program pomocy dzieciom, które straciły jedno lub oboje rodziców w pandemii, będzie dotyczyć wszystkich osieroconych w tym czasie dzieci. Obojętna jest przyczyna śmierci rodziców – wszystkie poszkodowane dzieci w Indiach otrzymają wsparcie – takie są zapowiedzi rządu.

Przyczyna śmierci – nie tylko COVID-19

Beneficjentami programu rządowego, który ma obejmować przypadki od kwietnia 2020, będą wszystkie osierocone dzieci, osoby, które z powodu braku opiekuna musiały przenieść się do domów pomocy społecznej, oraz dzieci, które straciły jednego rodzica. W ramach programu rząd wypłaci po 2500 rupii miesięcznie za każde dziecko osierocone z powodu utraty jednego lub obojga rodziców. Kwotę świadczenia rząd wypłaci na rachunki bankowe opiekunów beneficjentów zasiłku aż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Dzieciom, które musiały zostać umieszczone w placówce wychowawczej z powodu braku opiekuna, co miesiąc zostanie wypłacona dodatkowa kwota 1000 rupii.

Wyższe świadczenia otrzymają dzieci, które utraciły pracujących rodziców.

Ponadto sieroty nabędą prawo do korzystania z państwowych programów żywnościowych oraz bezpłatnych usług medycznych. Dzieciom będą przysługiwały bezpłatne szkoły oraz preferencyjne warunki dostania się na studia.

Jednakże programu pomocowego dla sierot „Ashirbad” nie adresuje się do dzieci, które znajdą nowe rodziny – adopcyjne.

Urzędnicy będą co roku weryfikować listę uprawnionych do świadczeń i szukać wszystkich dzieci, które są w trudnej sytuacji z powodu utraty rodziców w okresie pandemii COVID-19.

Zdjęcie Parij Borgohain /Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.