niedziela, 23 czerwca, 2024
biz

Szwajcaria potrzebuje pracowników, ale nie otwiera się na emigrantów

W Szwajcarii coraz mniej jest wykwalifikowanych pracowników. Starzy specjaliści przechodzą na emeryturę, a na ich miejsce brak młodych. Czy to oznacza, że Szwajcaria otwiera się na pracowników z zagranicy? A z Polski?

Jak wynika z wypowiedzi Christopha Mädera, cytowanego przez Swiss.info prezesa stowarzyszenia Economiesuisse, w Szwajcarii pogłębiają się niedobory wykwalifikowanej siły roboczej. Sytuacja dotyczy w zasadzie wszystkich gałęzi gospodarki.

Praca dla emigrantów w Szwajcarii?

Szwajcarscy ekonomiści szacują, że od chwili obecnej do 2040 roku na szwajcarskim rynku pracy zabraknie 431 000 osób, co odpowiada 8% ludności czynnej zawodowo. Oznacza to, że pojawią się problemy dla biznesu, ale również dla systemu emerytalnego. Przedsiębiorcy chcą, by kraj otworzył się na swobodny napływ imigrantów. Jednocześnie słychać głosy, że dla kraju ważniejsze jest, by zintensyfikować wysiłki na rzecz zwiększenia produktywności. Lepsza, wydajniejsza praca przełożyłaby się na wyższe płace. Warto też zatrzymywać starszych pracowników, zamiast odsyłać ich na emerytury. Tylko czy ci pracownicy będą tego chcieli?

Szwajcarscy pracodawcy widzą jeszcze jedno zagrożenie dla rynku pracy – to nadmiar stanowisk urzędniczych w administracji lokalnej i państwowej. Pracodawcy wzywają rząd federalny, samorządy i przemysł państwowy do ograniczenia zatrudnienia urzędników. Zatrudniane na tych stanowiskach osoby mogłyby znaleźć pracę w sektorze prywatnym.

Jak na razie pozwolenia na pracę dla pracowników spoza Szwajcarii mogą być trudne do zdobycia. Na razie to, czy zdobędziemy pracę w Szwajcarii, zależy od pochodzenia pracownika, nie tylko od kwalifikacji.

Pracownicy z Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają łatwy dostęp do szwajcarskiego rynku pracy. Korzystają z umowy o swobodnym przepływie osób. jeśli jednak chodzi o wykwalifikowaną siłę roboczą z innych krajów europejskich – tu sytuacja nie wygląda najlepiej. Pracodawcy szukający pracowników z tych krajów muszą udowodnić, że nie mogą znaleźć nikogo z odpowiednimi kwalifikacjami w Szwajcarii ani też na obszarze UE/EFTA. Pracowników takich nie może też być po prostu za dużo.

A czy pracownicy z Polski mogą tu znaleźć pracę? Jak się okazuje – mogą, ale zrekrutowanie ich nie jest łatwe. Specjaliści muszą być wcześniej przygotowani pod względem językowym, a także kulturowym i technicznym do kariery w Szwajcarii. Ponadto ich kwalifikacje muszą być potwierdzone i uznane w Szwajcarii. Proces przygotowywania chętnych do pracy może trwać nawet do 12 miesięcy.

Zdjęcie 🌼Christel🌼 z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.