czwartek, 18 kwietnia, 2024
dzieciraportyspołeczeństwo

Posłuchajcie dzieci: oto co mówią o swoich (s)prawach

Problemy zdrowia psychicznego, dyskryminacja, zmiany klimatu i brak perspektyw – te sprawy wskazują dzieci i młodzież. W badaniu wzięło udział 10 tysięcy dzieci z Unii Europejskiej i spoza niej.

Dzieci i ryby głosu nie mają? Mają i powinny mieć, jeśli ma się coś dobrego zmienić w sprawie ich przyszłości.

Grupa pięciu organizacji zajmujących się prawami dziecka, przeprowadziła badanie online i konsultacje z dziećmi, które stały się podstawą do opracowania raportu „Nasza Europa. Nasze prawa. Nasza przyszłość”. Głosy dzieci mają pomoc w tworzeniu Strategii UE na rzecz Praw Dziecka i Gwarancji dla Dzieci.

Nasza Europa. Nasze prawa. Nasza przyszłość

Raport „Nasza Europa. Nasze prawa. Nasza przyszłość” powstał dzięki młodym ludziom w wieku od 11 do 17 lat z Europy i spoza niej. 10 tysięcy dzieci opowiadało m.in. o tym, że pandemia COVID-19 wywołała u nich stres i niepewność. 20 procent dzieci w UE, które wzięły udział w badaniu, przyznały, że dorastają w poczuciu braku szczęścia oraz w niepokoju o swoją przyszłość. Wśród badanych były też dzieci z Polski. Czy to dobrze, że zapytano je o takie sprawy jak przyszłość?

Dzieci są pełnoprawnymi obywatelami i mają swoje prawa – odpowiada David Lega, Poseł Parlamentu Europejskiego i Współprzewodniczący Intergrupy ds. Praw Dzieci w Parlamencie Europejskim.Ważne, aby dać dzieciom głos i zapewnić je, że mają wpływ na kształtowanie przyszłości Europy. Bardzo się cieszę, że zbliżająca się pierwsza kompleksowa Strategia UE na rzecz Praw Dziecka stawia dzieci w centrum uwagi, a konsultacje są ważnym krokiem w tym kierunku. Naszym obowiązkiem, jako polityków, jest dać wszystkim dzieciom realną szansę osiągnięcia pełnego potencjału i rozwoju w każdym środowisku, nie pozostawiając nikogo w tyle.

Możliwość uczestniczenia dzieci w życiu społecznym, w tym w procesach podejmowania najważniejszych decyzji, które ich dotyczą, to jedno z podstawowych praw przysługujących najmłodszym, zapisanych w Konwencji o prawach dziecka. Idea partycypacji młodych musi być urzeczywistniana nie tylko lokalnie, ale także na szczeblu, na którym zapadają najistotniejsze decyzje dotyczące dzieci. Powstająca obecnie w UE Strategia na rzecz Praw Dziecka jest doskonałym momentem do wyznaczania nowych standardów w słuchaniu głosu dzieci i brania opinii młodych obywateli Unii Europejskiej pod uwagę. Dla UNICEF, największej na świecie organizacji działającej na rzecz najmłodszych, naturalnym było zaangażowanie się w proces przeprowadzenia konsultacji z młodzieżą. Dziękuję wszystkim młodym ludziom z Polski, którzy zechcieli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami w procesie konsultacji, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Najważniejsze wnioski z Raportu:

  • Prawie 1 na 10 dzieci deklaruje, że odczuwa problemy zdrowia psychicznego, bądź ma objawy depresji lub lęku. Dziewczęta znacznie częściej mierzą się z tymi symptomami niż chłopcy, a starsze dzieci zgłaszały więcej problemów niż młodsze;
  • 1/3 badanych dzieci doświadczyła dyskryminacji lub wykluczenia. Odsetek ten wzrósł do 50 procent w przypadku dzieci z niepełnosprawnością, dzieci migrantów lub pochodzących z mniejszości etnicznych, a także wśród osób identyfikujących się jako LGBTQ +;
  • 3/4 dzieci czuje się szczęśliwe w szkole, ale 80 procent badanych 17-latków uważa, że ​​edukacja szkolna nie przygotowuje ich dobrze na przyszłość;
  • Większość badanych dzieci chciałaby, aby w życiu szkolnym i systemie edukacji zaszły zmiany: 62 procent respondentów chciałoby mieć mniej prac domowych, a 57 procent – ciekawsze lekcje. Prawie 1/3 respondentów chciałaby mieć wpływ na treść programów nauczania, wprowadzając więcej zajęć sportowych (33 procent), lekcji o prawach dziecka (31 procent) i więcej przedmiotów artystycznych (31 procent). Jednakże, prawie wszyscy respondenci deklarują, że słyszeli o prawach dziecka;
  • 88 procent dzieci i młodzieży, z którymi przeprowadzono konsultacje, było świadomych zmian klimatu i ich wpływu na życie społeczności. Zaledwie 4 procent respondentów było niepewnych co do zmian klimatu.

Materiał na podstawie informacji UNICEF Polska. Badanie zostało zainicjowane przez Komisję Europejską, a odbywało się w ścisłej współpracy z największymi organizacjami zajmującymi się prawami dziecka: ChildFund Alliance, Eurochild, Save The Children, UNICEF i World Vision.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.