poniedziałek, 20 maja, 2024
COVID19Fresh NewsShort Newszdrowie

Kraj wielkości Krakowa w 16 dni zaszczepił 93% dorosłej populacji

Bhutan to mały kraj, ma zaledwie 800 tysięcy mieszkańców. To wielkość Krakowa. Kraków pod koniec marca szczycił się planami szczepienia nawet 2 tysięcy osób dziennie. Bhutan w dwa tygodnie zaszczepił prawie wszystkich dorosłych mieszkańców kraju.

Szczepienia w Polsce idą tak wolno, że dziś mówi się o możliwości marnowania ogromnych ilości szczepionek. Wyborcza przytacza opinie polskich lekarzy, że szczepionki powinny być natychmiast dostępne dla każdego chętnego bez skierowań. Na polskim Twitterze pojawiają się tweety o charakterze last minute – gdzie i jak się można zaszczepić na szybko.

A tymczasem Bhutan zaszczepił wszystkich

Prawie wszystkich – dokładnie 93 procent dorosłej populacji kraju. Ogółem kraj zaszczepił 62 procent z 800 tysięcy mieszkańców. Bhutan nie jest najlepszy na świecie – przed nim plasują się Seszele, które zaszczepiły już 66 procent swojej populacji liczącej prawie 100 tysięcy osób. 100 tysięcy – prawie tyle mieszkańców ma Wałbrzych, który przoduje w Polsce pod względem ilości szczepień, ale wciąż nie dogonił Seszeli.

Bhutan dostał pierwsze 150 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca z Indii już w styczniu, ale zastrzyki zostały rozprowadzone pod koniec marca. W Bhutanie wierzą w szczęśliwe daty astrologii. Tak więc z opóźnieniem w stosunku do Krakowa czy Wałbrzycha Bhutan rozpoczął szczepienia.

Za szczepienia odpowiadali wolontariusze. Szczepionki dostarczano – wciąż są dostarczane dla chętnych – z centralnej chłodni.

Bhutan zanotował do tej pory 910 zakażeń koronawirusem. Zmarła tam, zaraz na początku pandemii, jedna osoba. W państwie wprowadzono obowiązkową 21-dniową kwarantannę dla wszystkich osób przybywających do kraju. Wszystkie szkoły i instytucje edukacyjne są otwarte i monitorowane pod kątem zgodności z protokołami COVID-19. Królestwo Bhutanu stawia na dyscyplinę i edukację. Szczepionki są nadal podawane tym osobom, które nie mogły się zaszczepić w okresie 16 dni kampanii. Kraj ma wystarczające zapasy szczepionki, by zapewnić możliwość szczepień wszystkim chętnym z całej populacji.

Zdjęcie Pradip Kar z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.