piątek, 21 czerwca, 2024
Lekkie czytanieNAUKA

Zakopywanie gaci w ziemi służy nauce

Jeśli posiadasz szpadel i masz dostęp do kawałka ziemi, możesz pobrać z instytucji naukowej gatki i torebki herbaty, by przysłużyć się nauce. Jeden drobny warunek dodatkowy – musisz mieszkać w Szwajcarii.

Szwajcarscy rolnicy, zatroskani o stan gleby, wykonują ten eksperyment od lat – zakopują na polu parę gatek, by sprawdzić, czy gleba jest dobrej jakości. Ten zwyczaj z kolei zatroskał szwajcarskich naukowców, którzy zaniepokoili się, czy zakopywanie bielizny jest wystarczająco uzasadnione naukowo.

Szwajcarzy rozgryzają zagadnienie

Okazuje się, że w Szwajcarii nawet w kwestii dżdżownic i roztoczy najważniejsza jest precyzja. Dlatego też powstał naukowy projekt, zakładający systemowe zakopywanie dwóch par gatek i sześciu torebek herbaty w różnych miejscach kraju. Mogą to być pola, łąki lub ogrody – wszystko po to, by sprawdzić jakość gleby.

Podczas gdy rolnicy od lat oglądali zeżarte przez robaki gacie, naukowcy wzięli się za to teraz. Jak się okazuje, w zdrowych glebach po dwóch miesiącach z gatek powinna zostać sama gumka. Resztę zjedzą dżdżownice, robactwo specjalizujące się w drewnie, bakterie, grzyby, roztocza i inne mikroorganizmy ucztujące zwyczajowo się pod ziemią. Podobnych działań żyjątek doświadczają torebki herbaty, a że te są mniejsze od bielizny, to należy zakopać ich aż sześć.

Oczywiście mogą powstać wątpliwości, czy eksperyment jest robiony odpowiednio. Tak więc gacie jak i herbatę należy pozyskać z organizacji naukowej, zajmującej się badaniem żyzności gleb i tym konkretnym projektem. Zgłaszać się można było od 7 kwietnia, ale już dzień później instytucja poprosiła grzecznie o wstrzymanie się ze zgłoszeniami, bo nie jest w stanie obsłużyć wszystkich chętnych.

Ale gdyby się okazało, że rekrutacja do projektu dalej trwa, a wy akurat mieszkacie w Szwajcarii, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie, poczekać na paczkę z bielizną i napojem, następnie pobrać mobilką apkę z gacio-lokalizatorem, zakopać majty i oznaczyć je w aplikacji. W ten sposób przysłużycie się nauce!

A tu możecie się przyjrzeć jak robaki radzą sobie z różnymi substancjami – w tym z całkiem grubym kartonem.

Zdjęcie ze strony beweisstueck-unterhose.ch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.