czwartek, 18 kwietnia, 2024
prawo

Polska łamie prawa uchodźców na swojej wschodniej granicy?

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatruje sprawy złożone przez rosyjskich obywateli z Czeczenii, którym Polska odmówiła międzynarodowej ochrony. Czy Polska łamie prawa uchodźców?

Skarżący twierdzą, że wielokrotnie próbowali przedostać się przez polsko-białoruskie przejście graniczne w Terespolu, za każdym razem prosząc o pomoc służby graniczne. Uchodźcy zapewniają Trybunał, że wyraźnie formułowali obawy o swoje bezpieczeństwo za każdym razem wyrażali chęć złożenia wniosku o udzielenie ochrony. Mimo to, nie zostali wpuszczeni. Obecnie skarżą się na Polskę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Uchodźcy wciąż odsyłani

Skarżący przekazują, że informowali funkcjonariuszy Straży Granicznej o tym, że nie mogą pozostać na Białorusi. Wiedzieli, że nie będą mogli uzyskać tam ochrony międzynarodowej. Za każdym razem, gdy skarżący stawiali się na przejściu granicznym w Terespolu, byli zawracani. W odpowiedzi podawano im, że dzieje się tak, ponieważ nie posiadają niezbędnych dokumentów uprawniających do wjazdu do Polski oraz że nie są narażeni na prześladowania w swoim kraju.

Trybunał każdorazowo w różnych terminach postanowił zastosować środki tymczasowe i wskazał Rządowi RP, że skarżący nie powinni być wywożeni na Białoruś. Mimo to skarżących zawracano. W jednym z przypadków skarżący wrócili na przejście graniczne, gdzie w końcu pozwolono im wjechać do Polski. Złożyli wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że nie grozi im już wydalenie i zniósł środek tymczasowy.

Skarżący zarzucają, że w Polsce procedura azylowa jest nieodpowiednia i nie zapewnia wystarczającej ochrony osobom ubiegającym się o azyl, co w konsekwencji naraża ich na ciągłe odsyłanie do Rosji. Ponadto skarżą się, że Straż Graniczna nie uwzględniła ich indywidualnej sytuacji przed odesłaniem ich na Białoruś. Opisują, że nie pozwolono im się odwołać od decyzji administracyjnych. Podnoszą też zarzut, że w kilku przypadkach polskie władze nie zastosowały się do środka tymczasowego ETPC.

Czy Polska łamie prawa uchodźców? Wkrótce rozstrzygnie to sąd.

Źródło European Database of Asylum Law

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.