czwartek, 18 lipca, 2024
prawospołeczeństwo

Powstanie międzydiecezjalny kanoniczny sąd karny o zasięgu ogólnokrajowym. We Francji

Biskupi uznali, że działania sądów kanonicznych w sprawach karnych są zbyt wolne i z tego powodu cierpi wiele osób. Sądy przywalone są unieważnieniami małżeństw, a sprawy ofiar przestępstw za bardzo się ciągną. Rzecz dzieje się we Francji.

Członkowie Konferencji Episkopatu Francji zadecydowali o powołaniu nowej struktury – międzydiecezjalnego kanonicznego sądu karnego, który zajmowałby się sprawami ofiar przestępstw dokonanych w ramach struktur francuskiego Kościoła Katolickiego.

Kanoniczny sąd karny, Francja

W ostatnim czasie we Francji zaobserwowano wzrost liczby procesów kościelnych. Dzieje się tak m.in. z powodu zwiększenia się liczby zgłoszeń przestępstw związanych z molestowaniem seksualnym. Dla kościelnego systemu sprawiedliwości we Francji jest to spory problem techniczny.

Mimo, że system sprawiedliwości we francuskim Kościele Katolickim ma długą historię, dziś sprawiedliwość kościelna ma niewielkie możliwości. Urzędników, w tym duchownych, jest zbyt mało. Sądy kanoniczne muszą działać, jeśli wierni życzą sobie prowadzenia w nich spraw takich jak instytucjonalne unieważnienie małżeństwa sakramentalnego. W sytuacji, w której zwiększa się ilość poważnych spraw karnych, w których należy zdecydować o odpowiedzialności kanonicznej duchownych, sądy muszą zajmować się też skomplikowanymi procesami. Postępowania te wymagają zaangażowania sił i środków podobnych do tych, które mają miejsce w sądach świeckich.

Dla osób wierzących sąd kościelny nad przestępcą to nie tylko okazja do kary, ale i szansa na naprawę zła – póki jest na to czas. Dobrą ilustracją tego toku myślenia był wywód Tomasza Terlikowskiego, komentującego zaniedbania w procesie niedawno zmarłego ks. Andrzeja Dymera. Publicysta zwrócił wtedy uwagę, że przełożeni Dymera, korzystając z jego usług i chroniąc przed sprawiedliwością, nie dali mu możliwości zrozumienia jego win i odpokutowania za nie, przez co zawinili nie tylko wobec ofiar, ale i wobec samego Dymera.

Możliwe więc, że francuski Episkopat, decydując wstępnie o utworzeniu struktury, która sprawniej niż do tej pory będzie zajmować się poważnymi przestępstwami, które mają miejsce w tamtejszym Kościele, realizuje zadania, które wpisują się w misję Kościoła jako organizacji zajmującej się przede wszystkim duchowością.

Źródło La Croix International.

Foto Vicki Nunn z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.