czwartek, 18 lipca, 2024
dziecikobietyraportyShort News

Polki rodzą pierwsze dziecko mając prawie 28 lat i mają coraz mniej dzieci

Średni wiek kobiet w UE, rodzących swoje pierwsze dziecko, powoli staje się coraz wyższy. W 2019 wyniósł 29,4 lat. Polki również przesuwają decyzję o macierzyństwie na coraz późniejsze lata. Czy ta tendencja się utrzyma?

Eurostat podaje, że w całej Europie kobiety rodzą swoje pierwsze dzieci coraz później. Jeśli pamiętacie czasy, gdy kobiety kończyły studia, mając jedno lub nawet dwoje dzieci, to z pewnością wasza młodość już minęła. Przeciętna Europejka, bez względu na narodowość, rodzi swoje pierwsze dziecko mają prawie 30 lat.

Wiek kobiet przy pierwszym porodzie waha się od 26,3 w Bułgarii do 31,3 we Włoszech. W 2019 roku wiek matki przy pierwszym porodzie przekroczył 31 lat w trzech państwach członkowskich UE: we Włoszech, Hiszpanii i Luksemburgu (w drugim i trzecim przypadku po 31,1 lat). Z kolei w dwóch państwach członkowskich średni wiek, w którym kobiety rodziły pierwsze dziecko, wynosił poniżej 27 lat: w Bułgarii (26,3 lat) i Rumunii (26,9 lat).

Polska wpisuje się w ogólnoeuropejski trend. Polki – według danych za 2019 – rodzą pierwsze dziecko mając 27,6 lat. W 2018 wiek ten wynosił 27,4 lata. W Polsce nastąpił spadek dzietności na początku lat 2000. Potem ilość urodzeń się podniosła, by z kolejnymi latami zacząć spadać z niewielkimi trendami wzrostowymi. W 2018 jedna kobieta w Polsce urodziła 1,46 dziecka.

Grafika – EUROSTAT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.