piątek, 24 maja, 2024
kulturaNAUKAŚrodowisko

Jak przemienić skarb UNESCO w śmietnik nuklearny

Czy sławne na cały świat zakątki zostaną przemienione w śmietnik nuklearny? Tak Włochy mogą postąpić z gminą Pienza, wpisaną na listę UNESCO. Włosi nie mają gdzie trzymać odpadów nuklearnych i zastanawiają się, czy nie umieścić ich właśnie tam.

Pienzę wpisano na listę UNESCO w 1996 roku. Trafiła tam dzięki wyjątkowym, urokliwym krajobrazom. W tym rejonie jest dość pusto, maleńką Pienzę zamieszkuje 2.076 osób. M.in. to sprawiło, że rząd włoski właśnie wpadł na pomysł, żeby Pienzę przemienić w…

Śmietnik nuklearny

Włochy zamknęły swoje elektrownie jądrowe po referendum w 1987. Przeprowadzono je wkrótce po katastrofie w Czarnobylu. Teraz państwo ma do zagospodarowania odpady po owych elektrowniach, a także inne, produkowane na bieżąco przez przemysł, szpitale i ośrodki badawcze. I właśnie ogłoszono listę 67 miejsc w najbliższej przyszłości potencjalnie służących składowaniu tych odpadów. Wśród nich znajduje się Pienza.

Jak podaje The Telegraph – propozycja władz wzbudziła protest mieszkańców. „Będziemy walczyć” – zapowiadają.

Potencjalnie zagrożonych unikatowych zakątków Włoch jest więcej. Śmietniki miałyby powstać w innych rejonach wpisanych na listę UNESCO, przy jeziorach, w pobliżu obszarów chronionych. 20 planowanych składowisk miałoby znaleźć się w okolicach Lazio, przy polach uprawnych i atrakcji turystycznych.

Burmistrzowie z toskańskich Val d’Orcia i Val di Chiana oświadczyli dziennikarzom Corriere dela Sera, że sprzeciwiają się propozycji utworzenia składowisk odpadów nuklearnych między Pienza i Trequanda i nazwali to „niedopuszczalną propozycją”. Riccardo Nencini, przewodniczący Senackiej Komisji ds. Edukacji i Kultury Włoch oświadczył, że ktokolwiek złożył taką propozycję „mieszka na Marsie. Byłoby to tak, jak postawienie wyrzutni rakiet na Piazza del Campo w Sienie”.

Jednak rząd podchodzi do tematu entuzjastycznie, obiecując, że umieszczenie odpadów w tych rejonach może przynieść lokalnym mieszkańcom liczne korzyści. Wśród nich wymierne zyski: w czteroletniej fazie budowy powstanie 4000 nowych miejsc pracy, a po uruchomieniu składowisk zatrudnienie znajdzie nawet 1000 osób.

Inwestycja nie byłaby mała – obiekt o powierzchni około 149 hektarów miałby kosztować mniej więcej 800 milionów euro.

Ostatnie pomysły na zakopywanie zagrożeń nie były w Europie realizowane zbyt starannie. Mieszkańcy mogą więc obawiać się nie tylko utraty atrakcyjności turystycznej, ale skażeń.

W Polsce o pomyśle Włochów na śmietnik nuklearny napisał facebookowy profil MDM Mieszkanie Dom Miasto.

Zdjęcie domena publiczna: https://www.flickr.com/people/sherseydc/ – https://www.flickr.com/photos/sherseydc/2982987528/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5099200

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.