czwartek, 18 lipca, 2024
kobietyprawo

Skarga Kobiet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Jeśli możesz zajść w ciążę i nie zgadzasz się z podejściem obecnych władz i polskiego Trybunału Konstytucyjnego do kwestii prawa reprodukcyjnych, możesz już dziś wysłać w tej sprawie skargę. Skarga Kobiet – jak to zrobić?

Powstała inicjatywa obywatelska, która podejmuje kolejną próbę przeciwstawienia się ograniczeniami praw reprodukcyjnych Polek. Skarga Kobiet – bo tak się nazywa ta inicjatywa – tu znaleźć można materiał, który można wysłać bezpośrednio do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Kobiety nie mogą czekać na kolejne odsłony działań przeciwko ich prawom, zwłaszcza w czasach, gdy podejmuje się takie inicjatywy jak „Tak dla rodziny, nie dla gender„. Prawo do aborcji ze względów embriopatologicznych wciąż obowiązuje w Polsce, ale w wielu miejscach jego egzekwowanie jest utrudnione. Protesty społeczne w sprawie kobiet trwają od wielu miesięcy, nasilone od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją RP części przepisów ustawy tzw. kompromisu aborcyjnego.

Inicjatywa

W opisie inicjatywy czytamy: „w wyniku zmian w polskim prawie aborcyjnym, Polkom odebrano ochronę i opiekę w przypadku ciąży, w której płód jest obarczony wadami embriopatologicznymi. Wyraziłyśmy obywatelski sprzeciw, na co rząd odpowiedział agresją i przemocą. Zostałyśmy więc zmuszone poszukać wsparcia. Zespół prawniczek współpracujących z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pomógł nam przygotować formalną skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCZ) o naruszenie praw kobiet gwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka obowiązującą w Polsce”.

Ilustracja ze SkargaKobiet.eu. Wspomniany szablon znajduje się TU.

Skarga Kobiet – co można zrobić?

Każda osoba z macicą, znajdująca się w wieku reprodukcyjnym, tzn. taka, która może zajść w ciążę (nawet jeśli tego nie planuje), może wysłać indywidualnie taką skargę.

Oto informacje, które podają inicjatorki akcji:

CZY TO COŚ ZMIENI?
Jest to bezprecedensowa sytuacja. Jeśli się powiedzie, ma duże szanse wpłynąć na prawo aborcyjne stanowione w naszym kraju i w efekcie uchronić mnóstwo kobiet w Polsce przed cierpieniem.

CZY MOGĘ WYSŁAĆ SKARGĘ ONLINE?
Nie. Aby skarga mogła być zbadana, musi być wydrukowana, podpisana i wysłana pocztą. Wiemy, że 67 stron to dużo, ale to jedyne rozwiązanie, by skarga była rozpatrzona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

CZY MOGĘ WYSŁAĆ SKARGĘ, JEŚLI JESTEM MĘŻCZYZNĄ?
Skarga o potencjalne naruszenie w tym kontekście może być wniesiona do ETPCZ tylko przez osoby z macicą potencjalnie dotknięte negatywnymi skutkami wyroku, bo są w wieku reprodukcyjnym i mogą zajść w ciążę.

JAK MOGĘ POMÓC, JEŚLI NIE MOGĘ WYSŁAĆ SKARGI?
Jeśli znasz kogoś, kto może i chce działać w tej sprawie – poinformuj ją lub jego! Jeżeli znasz kobietę, która chciałaby dołączyć – poinformuj ją o możliwości złożenia skargi do Trybunału w Strasburgu!

NIE JESTEM W WIEKU REPRODUKCYJNY, CZY MOGĘ WYSŁAĆ SKARGĘ?
Nie, tylko osoby, które mogą zajść w ciążę.

NIE PLANUJĘ CIĄŻY, CZY MOGĘ WYSŁAĆ SKARGĘ?
Tak, każda osoba, która może zajść w ciążę, nawet jeśli jej nie planuje może wysłać skargę, bo wyrok TK ogranicza jej prawa człowieka.

CZY MOGĘ WYSŁAĆ SKARGĘ KIEDYKOLWIEK?
Najlepiej zrobić to wtedy, kiedy wszystkie idziemy na pocztę – w dniach 04-10.01.2021 Nasze „pospolite ruszenie” w obronie praw Polek trwa równy tydzień. Można także wysłać skargę później.

ILE ZAJMUJE WYPEŁNIENIE FORMULARZA?
Około pięciu minut. Wypełniamy tylko kilka punktów – podajemy swoje dane osobowe, wyrażamy chęć ewentualnej anonimizacji naszych danych, datę i podpis. Wszystko jest pokazane w instrukcji. Część merytoryczna skargi jest już gotowa. Zawdzięczamy to tytanicznej pracy zespołu zaangażowanych obywatelsko prawniczek współpracujących z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

CZY MOGĘ WYPEŁNIĆ FORMULARZ ANONIMOWO?
Nie. Możesz za to zaznaczyć prośbę o anonimizację swoich danych w formularzu. Wtedy Trybunał nigdy nie poda Twoich danych do wiadomości publicznej.

JAKIE BĘDĄ NASTĘPNE KROKI, KIEDY NASZE SKARGI ZACZNĄ DZIAŁAĆ?
Cała procedura odbywa się drogą listowną. Dostaniecie pismo z ETPCZ. Nigdzie nie trzeba jechać, nigdzie nie trzeba się zgłaszać osobiście. Nie trzeba wnosić żadnych opłat za wniesienie skargi! A poza tym jeśli skarg będzie dużo i dotrą do właściwych osób – na pewno dowiemy się o wszystkim z mediów.

JAKI JEST ADRES WYSYŁKI?
European Court of Human Rights,
67075 Strasbourg Cedex, Francja.

ILE KOSZTUJE WYSYŁKA?
Koszt wysłania poleconym priorytetem to 20,60 zł. (uwzględniając wagę 67 stron druku). Koperta zwykła 60 gr, bąbelkowa 2,50 zł.

CZY MOGĘ WYSŁAĆ SKARGĘ SPOZA POLSKI (BĘDĄC OBYWATELKĄ)?
Jeśli jesteś za granicą tymczasowo i masz w planach powrót do Polski – to możesz wysłać skargę. Twój głos będzie się liczył.

CZY SKARGA MOŻE BYĆ WYDRUKOWANA DWUSTRONNIE? CZY MUSI BYĆ W KOLORZE?
Może być dwustronnie, może być wydruk czarno-biały.

CZY POWINNAM SIĘ SPODZIEWAĆ LISTU ZWROTNEGO OD EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU PRAW CZŁOWIEKA?
Listu zwrotnego można się spodziewać, jak skarga nabierze mocy urzędowej albo jak przejdzie wstępne badanie. Aby mieć pewność, że skarga dotarła do Trybunału, wyślij ją za zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub użyj śledzenia poczty na stronach Poczty Polskiej.

Z KIM SIĘ KONTAKTOWAĆ W RAZIE PROBLEMÓW Z WYPEŁNIENIEM SKARGI ?
Przeczytaj najpierw dokładnie instrukcję. Wszystko jest w niej wyjaśnione. Jeśli to nie pomoże, zadzwoń do Federy tel. tel: +48 22 635 93 95.

Link do wydarzenia na FB znajduje się TUTAJ, link do strony z materiałami podaliśmy wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.