Referendum w Dzień Kobiet w Irlandii
Dzień Kobiet to dobry dzień, by w Irlandii zagłosować w referendum dotyczącym zmian w konstytucji w kwestii kobiet zajmujących się domem. Stary zapis winien być napisany nowym językiem, zachęcającym państwo do wspierania osób zajmujących się domami.
Dziś pod głosowanie w Irlandii idą dwie poprawki w konstytucji – tzw. poprawka rodzinna i poprawka opiekuńcza. W ten sposób – być może – zmiana dotyczyć będzie art. 41 konstytucji Iralndii.
Dzień Kobiet pod znakiem referendum
W poprawce pierwszej chodzi o rozszerzenie definicji rodziny. Ma to nastąpić poprzez usunięcie odniesienia do małżeństwa jako podstawy „na której opiera się rodzina”. W to miejsce zaproponowuje się klauzulę formułująca, że rodzinę może tworzyć małżeństwo lub innym trwały związek.
W drugiej poprawce chodzi o redefiniowanie roli kobiet w domu, do tej pory ujętej jako kluczowe wsparcie dla państwa. Usunie się stamtąd stwierdzenie w obecnym brzmieniu:
„matki nie mogą być zmuszane przez konieczność ekonomiczną do angażowania się w pracę (zawodową), zaniedbując swoje obowiązki w domu”.
W to miejsce – prawdopodobnie doda się stwierdzenie, że państwo będzie dążyć do wspierania „wzajemnej opieki członków rodziny”.
Lokale wyborcze działąją dziś w Irlandii do 22:00. Wyników obu głosowań społęczdeństwo spodziewa się już jutro. Do głosowania uprawnieni są obywatele, którzy ukończyli 18 lat – około 3,3 miliona osób.
Zapisy te w innych krajach mogą wydawać się zmianą kosmetyczną, ale w rzeczywistości miały ogromne znaczenie dla praw kobiet w Irlandii.
Ten zapis umożliwiał aż do początku lat 70. utrzymywania zakazu pracy dla mężatek. Mimo, że prawo regulowało w ten sposób zatrudnianie w instytucjach budżetowych, to w praktyce był powszechnie stosowany przez wszystkich pracodawców. Ślub oznaczał zwolnienie z pracy. Nowe zatrudnienie na stanowisku gospodyni domowej nie przewidywało możliwoścu wypowiedzenia umowy, dopóki kobieta pozostawała w związku małżeńskim.