niedziela, 23 czerwca, 2024
dzieciraportyspołeczeństwozdrowie

Jak chronić dzieci przed utonięciem?

W Polsce w 2022 roku utonęło 419 osób, w tym 20 dzieci. W tym roku tylko w czerwcu 69 osób. Jak chronić dzieci przed utonięciem i jak sprawić, by również dorośli nie tonęli?

WHO jest na stanowisku, że zapobiegać utonięciom dzieci mogą tylko dwa działania:inwestowanie w opiekę dzienną dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz w nauczanie podstawowych umiejętności pływania dzieci w wieku szkolnym. Co jeszcze wiemy o śmierci spowodowanej utonięciem?

Można uczyć dzieci pływania

Utonięcia spowodowały w ostatnim dziesięcioleciu aż 2,5 miliona zgonów. 90% zgonów miało miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach. Podjęcie odpowiednich działań pozwoli ochronić dzieci, a docelowo również dalsze pokolenia. Już dziś kraje takie jak Bangladesz, Republika Południowej Afryki, Tajlandia i Wietnam inwestują w ochronę najmłodszych.

WHO uruchamia Globalny Sojusz na rzecz Zapobiegania Utopieniom. Sojusz to sieć partnerów, którzy będą współpracować w celu koordynowania działań, mających na celu zmniejszyć ilość ofiar utonięć. WHO zachęca do wdrażania sprawdzonych rozwiązań ratujących życie, takich jak nauczanie podstawowych umiejętności pływania.

W Europie najwięcej utonięć w 2022 notowano w Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Litwie i Rosji. W Polsce notowano 1,39 utonięcia na 100 tysięcy mieszkańców. Znajdujemy się pod tym względem na 137 miejscu na świecie.

W Polsce 20% przypadków utonięć wynika z nadużywania alkoholu lub narkotyków. Wśród pozostałych przyczyn wymienia się brawurę, nieszczęśliwe wypadki podczas uprawiania sportów wodnych, zmęczenie, nieumiejętność pływania, nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, udar, zawał, urazy, pływanie bez nadzoru. Znawcy tematu twierdzą jednak, że owe 80 procent przypadków wynika ze zbyt słabej umiejętności pływania i radzenia sobie z wodą.

Zdjęcie Pexels z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.