środa, 22 maja, 2024
KsiążkiLekkie czytanietech

Prof. Nowakowski przestaje być redaktorem, zaczyna być pisarzem

Tytuł nie jest precyzyjny: nasz redaktor, Wojciech Nowakowski, już jest pisarzem, teraz zaś będzie pracować nad kolejną książką. Zaprzestaje aktualizowania bloga, nie będzie też pisać nowych artykułów dla Cybermedium. A może będzie? Jak to się odbędzie i dlaczego? Poznajcie powody, które nim kierują.

Prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym jak zaczyna, ale po tym jak kończy. Uważam się za prawdziwego, a nawet takiego najprawdziwszego, więc kończę starannie. A co kończę? Refleksy czasu oczywiście.

Nowakowski na zakończenie i początek.

Strona pozostanie jeszcze trochę, ale nie będzie aktualizowana. Namawiam też na pożegnalny zakup książeczki Refleksy Czasu 1 w internecie i przeczytania ostatnich tegorocznych refleksów napisanych w tym roku na stronie.

Zaczynam mniej wystawowe, ale bardziej owocne życie. Mam do skończenia i wydania jeszcze jedną książkę, nad którą pracować już zacząłem. Jest to książka głównie dla młodzieży pierwszej i trzeciej młodości, czyli dzieci i emerytów oraz wszystkich pań, które cenię wyjątkowo jako wysoko intelektualnych czytelników. Mężczyźni w średnim wieku pracują zwykle na utrzymanie rodzin, daję więc im spokój.

Tytuł tej książki, nieco przewrotny, ale prawdziwy to: TAJEMNICE ŚWIATA. Piszę ją głównie wskutek zauroczenia się książką Krótka Historia Świata, którą napisał sobie w kilka miesięcy młody historyk sztuki Ernst Gombrich. Był to zdolny chłopak z bogatej wiedeńskiej żydowskiej rodziny, który właśnie skończył studia i nie miał co robić, bowiem Hitler zabronił wszystkim żydowskim intelektualistom pracować i tworzyć. Młody Ernst napisał więc książkę do szuflady i podobno nawet ją przeczytał…

Gombricha, który po wielu dziesiątkach lat pracy naukowej w Londynie stał się sławny, po tym jak napisał najważniejsze dla nas dzieło swojego życia „O sztuce”, bez przerwy namawiano, by wydał swoje młodzieńcze dzieło. On natomiast uważał je za słabe i mało ciekawe. Przed śmiercią jednak uległ i to zrobił. Dziś jest to najbardziej popularny światowy bestseller: Krótka historia Świata.

Pomyślałem sobie, może też coś takiego zrobię, choćby w maleńkim stopniu: Tajemnice Świata. Wiem przecież, że tajemnice zawsze są splecione ze sposobami ukrywania i niejawnego przesyłania informacji.

Tajemnice dziś z informatyką

Historia tajemnic znakomicie pokazuje historię ludzkości. To chcę pokazać. Pokazać jak na przestrzeni wieków tworzono i chroniono tajemnice, ale także je wykorzystywano.

Dziś bez tajemnicy i cyfrowego kodowania nie byłoby niczego. Wiecie Państwo dlaczego? Bo kopertę można było kiedyś zalakować i wysłać przez posłańca do rąk własnych odbiorcy. Natomiast jawna wiadomość komputerowa przesłana do sieci, zostanie przeczytana przez miliony. Piny i hasła to najważniejsza rzecz. Chciałbym pokazać w książce, dlaczego tak się stało.

Podobnie jak u Gombricha, książka będzie krótka (300-350 stron) i napisana z luzem. Chciałbym, by była zrozumiała dla Czytelnika w każdym wieku. Ma mieć około około 35 krótkich rozdziałów przedstawiających kluczowe momenty historii tajemnic informacji i informatyki. Nie będzie zdjęć i rysunków, jedynie pewne elementy grafiki lub czarno białe ilustracje.

Fragmenty książki będę publikował. Co tam będę – już w felietonowym skrócie były publikowane – na przykład tutaj. Zamieszczam też dla orientacji początkowy fragment spisu jej treści (reszty na razie nie ma):

 • Świat bez tajemnic,
 • Maszyny Babbage’a,
 • Kody Hrabiny, Boole i jego algebra,
 • Wirniki XX wieku,
 • Polacy i Enigma,
 • Przełom! Fialka,
 • Komputery już są,
 • Wielki Ospały Brat,
 • XYZ, Mikroprocesory,
 • Komputerowe harce,
 • Apple,
 • Mikrokontrolery,
 • Komputery mikroświata,
 • Gorący kartofel,
 • Internet,
 • Smartfony

i jeszcze dwadzieścia parę, aż do Komputera kwantowego i Internetowych pieniędzy.

Od redakcji: zatem do przeczytania, prof. Nowakowski!!

Ilustracja Pixabay/Engin_Akyurt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.