poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
bezpieczeństwobizFresh News

Norwegia narażona na zintensyfikowane działania rosyjskiego wywiadu

Norweskie służby ostrzegają, że zagrożenie wywiadowcze ze strony Rosji jest teraz większe niż przed wojną w Ukrainie. Norwegia była przygotowana na inny rodzaj zagrożeń. W związku z wojną jednak sytuacja, w opinii PST, całkowicie się zmieniła.

Na początku roku PST czyli Policyjne Służby Specjalne Norwegii przedstawiły Krajową Ocenę Zagrożeń. Teraz PST ostrzega, że wspominane zaledwie 3 miesiące temu niebezpieczeństwa są obecnie zwiększone.

Norwegia zagrożona działaniami Rosji

Eksport broni z Norwegii do Ukrainy jest bezpośrednim wojskowym wkładem w wojnę. Takie działania są niezwykle interesujące dla rosyjskich służb wywiadowczych. Sąsiedztwo z Rosją sprawia, że Norwegia mierzy się z innymi działaniami niż ma to miejsce w przypadku innych państw członkowskich NATO. Dalej – ćwiczenia NATO i obecność sojusznicza wojsk sprzymierzonych w Norwegii mają dla Rosji ogromne znaczenie. Rosyjskie służby wywiadowcze od dawna pracują w Norwegii. Jak to określa PST – są to działania stabilnie i systematycznie. Należy przyjąć, że służby Rosji posiadły już wiele informacji o norweskiej obronie. Dotyczy to też norweskiego przygotowania na sytuacje kryzysowe. Rosja wzbogaciła się o tę wiedzę jeszcze przed wybuchem wojny.

Co więcej, szczególne znaczenie zyskały kwestie surowców energetycznych. Ropa oraz gaz mają teraz dla Rosji wartość w zakresie polityki bezpieczeństwa, obok oczywistej wartości czysto ekonomicznej. Norwegia stała się teraz ważnym konkurentem dla Rosji w zakresie dostaw tych surowców. To, co może wzmocnić Europę, przyczyni się do osłabienia Rosji. Tym samym zwiększa się zagrożenie wywiadowcze.

Kolejne zagrożenie to ataki sieciowe. Rosja już wielokrotnie wykazywała się możliwością przeprowadzania takich operacji w Norwegii. W ostatnich latach zanotowano ataki na systemy pocztowe jednostek samorządu terytorialnego a nawet norweskiego parlamentu. Zarówno operacje sieciowe, jak i inne metody wywiadowcze – ostrzegają służby – mogą teraz stać się bardziej powszechne i lepiej przygotowane w Norwegii, ponieważ Rosja może na takich działaniach wiele zyska. Służby ostrzegają, że wszystkie osoby oraz podmioty posiadające informacje lub wpływy mające potencjalną wartość dla Rosji, muszą liczyć się z tym, że będą bardziej niż wcześniej narażone na działania rosyjskiego wywiadu.

Grafika TheDigitalArtist/Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.