piątek, 24 maja, 2024
bezpieczeństwobizpodatkiprawo

Administracja Skarbowa ostrzega przed oszustwami „na urzędnika skarbówki”

Pojawił się nowy rodzaj oszustwa – na urzędnika skarbowego lub Ministerstwa Finansów – ostrzega Administracja Skarbowa. Oszuści wyłudzają informacje i próbują dokonywać wyłudzeń. Każdą próbę warto zgłaszać. Szczegóły w tekście.

Krajowa Administracja Skarbowa uprzedza – pojawił się nowy rodzaj oszustów, wyłudzających dane i nakłaniających swoje ofiary do wykonywania płatności na cele podatkowe.

Administracja Skarbowa ostrzega

Na stronach regionalnych biur KAS czytamy:

Ostrzegamy przed telefonami od nieznanych osób, które podają się za pracowników urzędów skarbowych lub Ministerstwa Finansów (MF).

To próby wyłudzenia danych podatników.

Przypominamy: resort finansów nie prowadzi telefonicznej weryfikacji prowadzonych spraw, ani nie zbiera w ten sposób informacji o podatnikach.

KAS informuje, że osoby podające się za pracowników urzędów skarbowych. Bywa, że telefonują m.in. w sprawach dodatków do PIT-u lub podejrzanych przelewów.
Tymczasem urzędy skarbowe i MF nie prowadzą telefonicznej weryfikacji prowadzonych spraw. Nie zbierają też w ten sposób informacji o podatnikach.

Podobne próby wyłudzeń mogą pojawić się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują uzyskać od potencjalnych ofiar pieniądze lub informacje.

Co warto zrobić

  • W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu i próby wyłudzenia danych, należy użyć w swoim telefonie funkcji „przekaż” albo „udostępnij” i przekaż treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084.
  • Zgłoszenie zostanie przekazane do analityków CERT Polska.
  • Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu lub próby wyłudzenia danych, które dotyczą Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej, prosimy o przekazanie zgłoszenia na [email protected].

Zdjęcie geralt z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.