niedziela, 23 czerwca, 2024
bezpieczeństwospołeczeństwozdrowie

Samobójstwa policjantów. Problem, któremu przygląda się FBI

FBI ogłosiło, że zaczyna zbierać dane o samobójstwach policjantów. Chodzi nie tylko o agentów FBI ale funkcjonariuszy wszelkich organów ścigania. Od 1 stycznia służby przesyłają do FBI wszelkie dane o dotychczasowych samobójstwach amerykańskich funkcjonariuszy. Po co?

16 czerwca 2020 w USA weszła w życie ustawa o zbieraniu danych o samobójstwach wśród funkcjonariuszy amerykańskich organów ścigania. Analiza danych wpłynie – jak spodziewają się ustawodawcy – na poprawę systemu udzielania pomocy instytucjom w zapobieganiu samobójstwom wśród obecnych i byłych funkcjonariuszy organów ścigania. Analizą objęto zarówno dane dotyczące samobójstw jak i prób samobójczych.

Jak to może pomóc?

FBI stara się zrozumieć problemy funkcjonariuszy

FBI ma zbierać informacje o okolicznościach samobójstwa, wydarzeniach, które mogły przyczynić się do dramatycznego zdarzenia, a także o miejscu zdarzenia. Ponadto analizuje się dane demograficzne i pozycja zawodowa funkcjonariusza. Analizowane będą też dane dotyczące wybranych przez policjantów metod odebrania sobie życia.

To działanie ma być sposobem na rozszerzenie programu prewencji samobójstw w USA. Według systemu opieki zdrowotnej samobójstwem zagrożony może być każdy, bez względu na płeć, wiek i pochodzenie etniczne. Zachowania samobójcze są złożone i nie mają jednej przyczyny.

Główne czynniki ryzyka samobójstwa, wymieniane przez National Institute of Mental Health to:

  • depresja,
  • inne zaburzenia psychiczne,
  • zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych,
  • chroniczny ból
  • wcześniejsze próby samobójcze danej osoby lub członków rodziny,
  • przemoc w rodzinie, w tym wykorzystywanie fizyczne lub seksualne,
  • posiadanie broni,
  • zwolnienie z więzienia,
  • narażenie, bezpośrednio lub pośrednio, na zachowania samobójcze innych osób, na przykład członków rodziny, rówieśników lub celebrytów.

Policjanci i przedstawiciele innych służb mundurowych zostali uznani – również w Polsce – za jedną z grup najbardziej narażonych na depresję. Policjanci na co dzień stykają się z lękiem o życie swoje, swoich bliskich lub na traumatyczne zdarzenia, które nadszarpują ich równowagę psychiczną.

Stały, niszczący stres dotyka w podobnym stopniu funkcjonariuszy różnych służb – tak jednostek specjalnych, jak i na przykład drogówki. To jedne z oczywistych czynników ryzyka, które teraz znajdą się w kręgach zainteresowania FBI.

Zdjęcie Phil-Pavarini-Jr z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.