Joséphine Baker w Panteonie francuskich bohaterów narodowych
Tancerka Joséphine Baker była kimś więcej niż międzynarodową gwiazdą estrady. W okresie II Wojny Światowej kobieta działała aktywnie we francuskim ruchu oporu.
Tym razem Baker zostanie uhonorowana nie ze względu na jej wybitne zasługi dla kultury, ani też dlatego, że w swoich czasach była postacią rewolucyjną. 30 listopada zostanie wprowadzona do Panteony francuskich bohaterów narodowych, ponieważ dokonała dla Francji wielu aktów odwagi.
Bohaterka Joséphine Baker
Baker urodziła się w 1905 roku w Missouri. Dzięki wielkiemu talentowi i ciężkiej pracy została zapamiętana w świecie jako słynna artystka, która zrewolucjonizowała taniec. Życie dzieliła między Amerykę i Francję, ale w rodzinnych Stanach Zjednoczonych traktowano ją jak jedną z wielu kolorowych. Dla białych mogła występować na najlepszych scenach, ale doświadczała boleśnie segregacji. Działała na rzecz praw kobiet i praw kolorowych.
Była obywatelką francuską i okres II Wojny spędziła właśnie we Francji. Działała w ruchu oporu, pracowała w Czerwonym Krzyżu. Korzystała ze swojej pozycji społecznej i działalności artystycznej, by infiltrować środowisko wysoko postawionych urzędników i oficerów. Dostarczała francuskiemu wywiadowi informacji m.in. o ruchach wojsk. Za tę działalność zaraz po wojnie odznaczono ją Croix de Guerre i Rosette de la Résistance. Charles De Gaulle mianował ją członkinią Legii Honorowej.
Po wojnie adoptowała 12-ro dzieci różnych ras, narodowości i religii. Pracowała i tańczyła niemalże do końca życia. Zmarła jako szanowana artystka i aktywistka. Jej szczątki spoczywają w Monako.
Wprowadzenie Baker do Panteonu sprawi, że zostanie ona pierwszą czarnoskórą kobietą uhonorowaną w ten sposób. Jak dotąd do Panteonu wprowadzono tylko pięć kobiet na 80 osób.
Zdjęcie Wikipedia, Jack de Nijs / Anefo – http://proxy.handle.net/10648/a9da0e4c-d0b4-102d-bcf8-003048976d84, CC0